Hladina morí v Škandinávii môže stúpnuť až o 50 cm

27.03.2018 o 17:44 - Nórsko - P.M.
Článok

Výskumníci predpokladajú, že hladina mora na pobreží Škandinávie môže do konca tohto storočia vystúpiť aj o viac než pol metra.

Hladina morí v Škandinávii môže stúpnuť až o 50 cm
foto: NRK SORLANDET

Nórski výskumníci, ktorí sa venujú zmene klímy v roku 2100 upozornili, že rastúca globálna teplota môže spôsobiť veľké zmeny v pobrežných oblastiach celej Škandinávie. Hladina mora by mala stúpnuť o niekoľko desiatok centimetrov.

Hladina bude rásť

Priemerná teplota v Nórsku by sa mala zvýšiť až o +4,5°C a sneh by sa v nižších polohách mal stať pomerne vzácnosťou. 

Rastúca hladina morí predstavuje vážne riziko pre všetky pobrežné oblasti a odborníci a samosprávy by sa mali na to vopred pripraviť. Na severe Nórska môže hladina mora v pobrežných oblastiach stúpnuť o 30 cm, v hlavnom meste Oslo o 20 cm a v niektorých oblastiach na juhu aj o pol metra.

Vyčíňanie počasia spôsobí záplavy

Veľký dôraz však klimatológovia dávajú extrémom počasia. Pokojná hladina mora sa zvýši len o desiatky centimetrov, ale pri búrlivom počasí, počas búrok nad oblasťou mora, ktorých bude s narastajúcou teplotou viac môže hladina morí stúpnuť aj o viac než 2 metre ako je aktuálne hladina mora. To môže vážne zasiahnuť pobrežné oblasti, ktoré môže zatopiť.

Mestá by sa tak na to mali pripraviť a začať budovať ochranné hrádze a zmeniť územné plány, aby developeri stavali ďalej od pobrežia.