Hladina riek v Trenčianskom kraji presiahla úroveň 3. stupňa povodňovej aktivity

04.10.2020 o 12:05 - Ľubomír Franko
  • Článok

Výrazný studený front priniesol v noci intenzívne zrážky. Po výdatných dažďoch a búrkach dosahujú v nedeľu na poludnie rieky 3. stupeň povodňovej aktivity.

Hladina riek v Trenčianskom kraji presiahla úroveň 3. stupňa povodňovej aktivity

Prechod studeného frontu bol počas noci zo soboty na nedeľu sprevádzaný výdatnými zrážkami. Tie spôsobovali viaceré problémy, keďže išlo o prevažne prívalové zrážky. Najväčšie problémy spôsoboval dážď v Trenčianskom kraji.

Za posledných hodín tam k 4. októbru 11:00 napršalo od 30 do 50 mm, ojedinele aj viac. Najvyšší úhrn pozorujú v Nitrianskom Rudne, kde za posledných 24 hodín napršalo až 52,8 mm. 

Úhrn zrážok za posledných 24 hodín k 4.10. 11:00
Úhrn zrážok za posledných 24 hodín k 4.10. 11:00, zdroj: SHMÚ

Niet preto divu, že hladiny riek v Trenčianskom kraji počas noci výrazne stúpali. Niektoré rieky ale kulminujú až v nedeľu dopoludnia.

Najhoršie je na tom aktuálne rieka Bebrava v Bánovciach nad Bebravou. Jej hladina dosahuje už výšku 406 centimetrov, čo je oproti bežným približne 100 centimetrov výrazný nárast. Rieka aktuálne dosahuje úroveň 3. stupňa povodňovej aktivity. Prekročenie hladiny zodpovedajúcej stupňu povodňovej aktivity ale neznamená, že stupeň povodňovej aktivity bol na toku vyhlásený.

Rieka Bebrava aktuálne kulminuje, čo znamená že už sa neočakáva jej vzostup a postupne by jej hladina mala začať klesať.

Viaceré rieky dosahujú aj v nedeľu dopoludnia úrovne povodňovej aktivity, zdroj: SHMÚ
Viaceré rieky dosahujú aj v nedeľu dopoludnia úrovne povodňovej aktivity, zdroj: SHMÚ

Úroveň aspoň 1. stupňa povodňovej aktivity dosiahli viaceré rieky a potoky v Nitrianskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. O 11:45 dosahujú prvý stupeň viaceré z nich.

Za studeným frontom sa od západu ochladilo a zrážky zároveň ustúpili. Hladiny riek tak budú už len na zostupe.

Najnovšie správy