Hladiny morí stúpajú rýchlejšie ako predpovedali modely

16.02.2021 o 19:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

Hladiny morí stúpajú oveľa rýchlejšie ako predpovedali najpesimistickejšie modely vedcov. Nové štúdie odhalili skutočné dáta.

Hladiny morí stúpajú rýchlejšie ako predpovedali modely
zdroj: DPA

Najnovší výskum, ktorý publikovali v časopise Ocean Science prichádza so zistením, že horné hranice, ktoré predikovali skoršie modely sú príliš nízke. Podľa najnovších dát môže stúpnuť hladina morí do roku 2100 až o 1,35 metra. Staršie modely hovorili o 1,1 metra. 

Doterajší predpokladaný vzostup hladiny do konca storočia je podľa vedcov najnovšej štúdie príliš konzervatívny a podceňuje hornú hranicu pravdepodobného vzostupu hladiny morí. 

Hlavnou príčinou je stále vysoký obsah CO2 v atmosfére. 

Pre nás je možno pojem dvíhania hladiny oceánov vzdialení, keďže sme vnútrozemská krajina, ale obyvatelia pobrežia toto zvyšovanie hladiny morí pociťujú už teraz. Do konca storočia sa mnohé prímorské oblasti stanú neobývateľnými a začne sa migrovanie obyvateľstva.

Okrem toho vyššia hladina oceánov je spojená s roztápaním ľadovcov, otepľovaním a následným ďalším uvoľňovaním skleníkových plynov z permafrostu. 

Ak chceme ostať na hraničných hodnotách musíme znížiť naše emisie o 200 miliónov ton uhlíka, čo predstavuje emisie za 5 rokov. Začať so snižovaním uhlíkovej stopy môžeme aj od seba, dôležité je však vyvíjať tlak aj na predstaviteľov štátov.

Najnovšie správy