Horskí záchranári majú plné ruky práce. Muža zachraňovali po zotmení

20.11.2022 o 07:47 - Veronika Sádovská

Horskí záchranári majú denne desiatky výjazdov. V zime sú podmienky na prežitie v horách oveľa horšie. Zachraňujú aj po zotmení, keď teplota prudko klesá.

Horskí záchranári majú plné ruky práce. Muža zachraňovali po zotmení
Ilustračná foto, zdroj: HZS

Včera večer prijala Horská záchranná služba telefonát od recepčného zo Sliezskeho domu. V oblasti nad Velickým vodopádom spozorovali už po zotmení svetlá a majú s osobou alebo skupinou osôb aj hlasový kontakt. 

Nevedeli však určiť či je tam niekto zranený, tak to išli traja zamestnanci preveriť. V oblasti nad „Večným dažďom“ našli anglicky hovoriaceho turistu, ktorý zišiel z turistického značkovaného chodníka a uviazol v šmykľavom teréne, z ktorého sa nevedel dostať.

Turista bol premrznutý, ale vedel sa pohybovať. Spolu s nimi šiel ďalší kolega s teplým čajom a dekami. Turistovi poskytli následne prvú pomoc.

Po zateplení začali s mužom pomaly zostupovať dole, oproti im už išli záchranári HZS.  Tí 30 ročného muža z Maďarska na Sliezskom dome vyšetrili a keďže nepotreboval ďalšie zdravotnícke ošetrenie, terénnym vozidlo ho transportovali do Tatranskej Lomnice, odkiaľ už pokračoval samostatne.

Uvedomelí zamestnanci Sliezskeho domu tak boli veľmi nápomocní pri akci Horskej záchrannej služby.

Tento príbeh skončil nakoniec dobre, ale pri znožujúcich sa teplotách a pribúdajúcom snehu treba byť na horách veľmi opatrný. Naplánujte si trasu tak, aby ste sa stihli do zotmenia vrátiť.

Nezabúdajte na správnu výstroj, náhradné oblečenie a ani na baterky a iné signalizačné prístroje, ak by ste sa stratili. Ideálne je niekomu oznámiť približný čas návratu a približnú trasu, aby vedeli rýchlo kontaktovať záchranárov.

Buďte opatrní, aby takýchto šťastných koncov mohlo byť viac.