Horskí záchranári mali včera plné ruky práce. Na túrach musíme byť opatrní

21.09.2020 o 15:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Teplé počasie v uplynulých dňoch, ale aj v tých nasledujúcich, je ako stvorené na výlet do hôr, či na turistiku. Množstvo ľudí je však neopatrných a preceňujú svoje sily. Záchranári sú tu síce pre nás, ale lepšie by bolo správať sa tak, aby sme si túru užili a oni si na oplátku, užili voľno.

Horskí záchranári mali včera plné ruky práce. Na túrach musíme byť opatrní
Ilustračné, Foto: Facebook.com/Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE

Aj včera museli horskí záchranári pomáhať niekoľkých prípadoch. Z nich jeden sa stal na mieste, kde by bežný turista byť nemal.

Dopoludnia pomáhali 47-ročnému mužovi. Ten si počas túry v Tichej doline privodil úraz členka. Muža po ošetrení zviezli na Podbanské, kde sa ho ujala posádka RZP.

Oveľa závažnejší bol však zásah k uviaznutému poľskému turistovi pod Ovčím sedlom. Ten sa pohyboval mimo značeného turistického chodníka. V oblasti hraničného hrebeňa medzi Veľkým Žabím štítom a Nižným Žabím štítom zišiel smerom do Žabej Bielovodskej doliny.

Tam sa pošmykol a následne uviazol v trávnatom exponovanom teréne. Záchranári preto o pomoc museli požiadať posádku VZZS z Popradu. Muža doviezli na heliport v Starom Smokovci odkiaľ už pokračoval samostatne.

Hory v týchto dňoch stále navštevuje dostatok turistov. Nezabúdajme však na to, že opatrnosti nikdy nie je dostatok. Preto si vždy dobre zvážte kam sa vyberiete a túru si vopred naplánujte. Samozrejmosťou by malo byť vhodné oblečenie a vybavenie a najmä to, že frajerstvo a preceňovanie svojich síl sa v horách nemusí vyplatiť.

Najnovšie správy