Horúčavy dočasne preruší studený front. Prinesie búrky a dážď

Článok
Po teplom závere augusta a začiatku septembra nás ochladí studený front

Záver augusta a začiatok meteorologickej jesene sa niesli v teplom a slnečnom charaktere počasia. Teploty sa držali v dlhodobom priemere a atakovali hranicu +30°C. Teplé a slnečné počasie vydrží do konca tohto týždňa. Dočasne nás ochladí studený front a následne aj výšková tlaková výš.

V nedeľu večer dorazí studený front

Počasie v nedeľu začne ovplyvňovať studený front. Ten dorazí na severozápad nášho územia vo večerných hodinách. Na jeho čele sa počas noci na pondelok budú vyskytovať búrky, ktoré nebudú organizované a ich výskyt bude skôr chaotický. Búrky ba mali byť sústredené najmä v západnej polovici nášho územia. Prehánky a búrky by nemali vznikať len na fronte. Tvoriť sa budú už v nedeľu, v popoludňajších hodinách a to najmä v hornatých oblastiach.

Počas pondelka postúpi od severu cez Moravu nad severné Rakúsko výšková tlaková níž. Tá aktuálne spôsobuje veľké problémy pre predpovedné modely, ktoré sa nezhodujú na jej presnej dráhe pohybu. Existujú dva scenáre. Pokiaľ pôjde smerom ako bolo spomenuté vyššie, tak prinesie výdatné zrážky v podobe trvalého dažďa najmä na západnú polovicu Slovenska. Zároveň sa studený front bude vlniť a ochladenie by na východ doraziť nemalo.
Druhý scenár počíta s pohybom výškovej tlakovej níže mierne na východ. To by malo za následok, že zrážky by sa sústredili najmä na stredné Slovensko a neskôr by prešli aj na východ. So zrážkami následne dorazí aj ochladenie. Väčšina modelov sa aktuálne prikláňa k druhej možnosti a práve tej sa budeme viac venovať.

Počasie začiatkom pracovného týždňa

V súvislosti s prechodom výškovej tlakovej níže očakávame v pondelok daždivé, chladné a veterné počasie. Ochladiť by sa malo citeľne. Zatiaľčo v nedeľu budú maximálne teploty dosahovať takmer +30°C, v pondelok sa budú maximálne teploty pohybovať okolo +22°C. Na východe budú ešte maximálne teploty vyššie, keďže sa tam ochladí najneskôr. V oblastiach stredného Slovenska by zrážky mali byť najintenzívnejšie a lokálne môže napršať až 40 milimetrov.

OČAKÁVANÁ MAXIMÁLNA TEPLOTA V PONDELOK, MODEL ARPEGEOČAKÁVANÝ 24-HODINOVÝ ÚHRN ZRÁŽOK ZA PONDELOK, MODEL ARPEGE

Pondelok bude škaredý, no nepotrvá to dlho. V utorok sa totiž opäť začne dostávať do nadvlády oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Znamená to návrat k teplému a slnečnému počasiu. Mnoho modelov sa zhoduje na minimálne týždeň dlhom slnečnom počasí s maximálnymi teplotami do +30°C. Milovníci tohto typu počasia sa tak nemusia ničoho obávať. Na záver prikladáme ensembel predpovede teploty v hladine 850 hPa modelu GFS.

img