Horúčavy na Sibíri by boli bez pričinenia človeka takmer nemožné

16.07.2020 o 20:30 - Sibír - Veronika Salayová
  • Článok

Vlna tepla na Sibíri by bola takmer nemožná bez klimatickej zmeny spôsobenej človekom, uviedla nová štúdia. Znečistenie zvýšilo pravdepodobnosť extrémnych udalostí počasia o najmenej 600 %.

Horúčavy na Sibíri by boli bez pričinenia človeka takmer nemožné
Foto: AlertaGeo

Vedci zistili, že rekordne teplé obdobie by bolo 2 °C chladnejšie, nebyť desaťročí vypúšťania skleníkových plynov do atmosféry, informuje The Guardian a TASR. 

Posledných päť rokov bolo na Sibíri rekordne teplých a je veľmi pravdepodobné, že tento trend bude pokračovať aj v ďalších rokoch. Naša planéta sa totiž na póloch otepľuje rýchlejšie než v iných oblastiach.

Teplota na Sibíri bola medzi januárom a júnom o 5 °C teplejšia ako priemer. Mesto Verchojansk zaznamenalo v druhej polovici júna najvyššiu teplotu v histórii meraní, a to až +38 °C. 

V rámci výskumu vedci uskutočnili počítačové simulácie teplôt na Zemi s vplyvom ľudí a aj bez neho. Na základe svojich zistení uviedli, že teplotná vlna by bola v klíme bez emisií plynov, ktoré vypustil človek, takmer nemožná.

Dodali, že znečistenie zvýšilo pravdepodobnosť extrémnych udalostí počasia o najmenej 600 %, ako uvádza slovenská agentúra.

Horúčavy na Sibíri vedú taktiež aj k mohutným lesným požiarom. Vďaka nim sa do ovzdušia uvoľňujú ďalšie milióny ton oxidu uhličitého. Ruské úrady uviedli, že horí viac ako 197 požiarov na ploche viac ako 40-tisíc hektárov lesa.

Vedci v štúdii dodali, že vlna tepla na Sibíri predstavuje problém pre celú planétu. 

Najnovšie správy