Horúčavy na Sibíri majú svoje následky. Vznikajú tam rozsiahle požiare

22.06.2020 o 19:15 - Sibír - Veronika Salayová
  • Článok

Nadpriemerné teploty, ktoré od mája na Sibíri pretrvávajú, sa podpísali aj pod sucho v krajine. Na Sibíri severne od polárneho kruhu sa rozmohli početné lesné požiare. 

Horúčavy na Sibíri majú svoje následky. Vznikajú tam rozsiahle požiare
Satelitná fotografia požiaru v ruskej Arktíde 16. júna (Pierre Markuse). Zdroj: abc.net

Vlny horúčav spôsobili masívne oteplenie na Sibíri, severne od polárneho kruhu. Napríklad v máji bola priemerná mesačná teplota v porovnaní s predchádzajúcim rokom o +8 °C vyššia. 

Len pred pár dňami za polárnym kruhom teploty atakovali takmer +40 °C. V sobotu 20. júna v malej ruskej dedinke Verchojansk namerali rekordných +38 °C.

Sibírska vlna horúčav priniesla nový rekord v Rusku, pričom údaje od nezávislej organizácie pre vedecké údaje o životnom prostredí Berkeley Earth ukazujú, že teploty na Sibíri sú za prvých päť mesiacov v roku o +5,3 °C nad priemerom.

Je to najväčšia priemerná anomália teploty zaznamenaná v ktorejkoľvek krajine.

S teplom často prichádza aj sucho, ktoré napomáha lesným požiarom. Na Sibíri horí približne 10-tisíc štvorcových kilometrov.

Podľa informácií uverejnených programom Atmosférického observatória Európskej únie (CAMS) súčasné satelitné snímky potvrdzujú, že požiare vypukli presne tak, kde boli pozorované aj minulý rok.

Na vysvetlenie tohto fenoménu sa vytvoril názov zombie fire, teda pretrvávajúce uhlíky, ktoré zostali z minulého roka pod povrchom nastupujúcimi teplotami opäť spôsobujú otvorené požiare.

Mark Parrington, vedec z CAMS, uviedol, že požiare za polárnym kruhom tento rok horia intenzívnejšie ako predtým a každým dňom rastú.

Minulé leto požiare v Rusku spálili viac ako tri milióny hektárov pôdy.

Najnovšie správy