Horúčavy opäť lámali rekordy: V Kalifornii namerali takmer +50 °C

07.09.2020 o 18:49 - Veronika Salayová
  • Článok

Cez víkend bolo v Kalifornii až pekelne horúco. Teploty sa v nedeľu vyšplhali tak vysoko, že zlomili absolútny celoročný rekord. 

Horúčavy opäť lámali rekordy: V Kalifornii namerali takmer +50 °C
Ilustračné. Foto: unsplash

Národná meteorologická služba v Kalifornii oznámila, že vo štvrti Woodland Hills v Los Angeles namerali +49,4 °C, čo je absolútny celoročný rekord. Táto teplota v nedeľu prekonala doterajší rekord z júla 2006, kedy bolo +48,3 °C.

Nový rekord zaevidovali aj v ďalšom okolitom meste, a to v Passo Robles, kde sa ručička teplomera vyšplhala na +47,2 °C. V Death Valley bolo taktiež veľmi horúco. Rekord síce prekonaný nebol, ale teplota sa vyšphala na +51,7 °C.

Vlna horúčav, ktorá v týchto dňoch v Kalifornii panuje, však prehlbuje sucho a s tým súvisiace lesné požiare, ktoré v krajine zúria už niekoľko dlhých týždňov. Situácia je veľmi zlá najmä v oblasti Sanfranciského zálivu, kde ničivé požiare pohltili už viac ako 18-tisíc hektárov územia.

V tomto štáte horelo tento rok viac ako 2 094 955 akrov, uviedol v nedeľu kapitán Richard Cordova. To je veľkosť viac ako 10 newyorských miest.

Medzi najviac postihnutými okresmi sú San Diego pri hranici s Mexikom, San Bernardino východne od Los Angeles a Fresno, ležiace asi 300 kilometrov severne od Los Angeles.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom už na konci augusta vyhlásil celoštátny núdzový stav vzhľadom na lesné požiare a nebezpečné poveternostné podmienky.

Požiare stále nie sú pod kontrolou a dym z požiarov je viditeľný aj z vesmíru.

Zdroj: BBC weather
Dym z lesných požiarov v Kalifornii. Zdroj: NASA/BBC

 

Najnovšie správy