Horúčavy sužujú 250 miliónov ľudí. V strednej Európe prekročia +40°C

Článok
Cez víkend začali v našej oblasti extrémne horúčavy. V našej oblasti však na začiatku týždňa bude výrazne teplejšie.

Aktuálna vlna horúceho počasia netrápi len naše územie, ale sužuje mnohé štáty Európy. Nad Európu prúdi z Afriky horúci vzduch, ktorý sa tu niekoľko dní kumuloval. Ten už priniesol do Francúzska a Španielska štyridsaťstupňové horúčavy a teraz horúčavy čaká naše územie. Teplý vzduch zatiekol dokonca do ďalekého Fínska, kde teploty lámu hranicu +30°C. Horúčavy v Európe postihli viac ako 250 miliónov ľudí.

 

 

teplý vzduch prúdi do Európy z Afrikyteplý vzduch k nám prúdi z Afriky

Teploty lámali hranicu +40°C

Aj včerajší deň bol v Európe extrémne horúci. Najteplejšie však bolo v Turecku. V meste so zaujímavým názvom Batman namerali včera hodnotu +41,3°C. Ak sa pozrieme na západnú Európu, tak najteplejšie bolo včera v Ciudad Real v Španielsku, kde bolo rovných +40°C. Tretím najteplejší štátom v Európe bolo včera Francúzsko, kde v mestečku Macon namerali +39,2°C.

 

Po extrémne teplom dni schladili Nemecko silné búrky

Včerajší deň bol mimoriadne teplý aj v neďalekom Nemecku. Najvyššiu teplotu hlási Mannheim s hodnotou +38,8°C. Vlnu horúčav však popoludní vystriedali silné búrky, ktoré mali dokonca supercelárnu kompozitu s veľmi výraznými prejavmi. Nemecký meteorologický úrad v noci dokonca vydal výstrahu 3.stupňa pred silnou búrkou, ktorá zasiahla oblasť Sasko-Anhaltska, západne od Berlína. Krúpy ktoré tu padali mali priemer niekoľkých centimetrov.

Pohľad na nočnú búrku z družice, zdroj: sat24.com

Horúčavy sa budú stupňovať a aj v našej oblasti môžu pokoriť hranicu +40°C

Prílev horúceho vzduchu by do našej oblasti mal vrcholiť začiatkom týždňa. Zaujímavá situácia sa môže odohrať v Alpách. Tam sa očakáva, že zatečia vo výške 850 hPa vzduch s teplotou až +25°C. Pri fénovom efekte, tak v údoliach Álp môže teplota atakovať hodnotu +41 až +42°C.

Utorok by mal byť najteplejší. Teplota v hladine 850 hPa môže vystúpiť až nad +25°C, zdroj: in-pocasie.sk

Pred extrémnymi horúčavami varujú aj v Poľsku. Poľsky národný meteorologický inštitút IMGW vydal pre západné oblasti výstrahu najvyššieho 3.stupňa a očakáva atakovanie hranice +37°C. Situácia a predpovede sa však neustále menia a Poliaci nevylučujú, že teploty môžu ísť ešte vyššie a atakovať historický národný rekord, ktorý padol ešte v roku 1921 v meste Lipiec a má hodnotu +40,2°C.

 

Teploty by na našom území mali stúpať k hranici +39°C. Teploty výnimočne môžu túto hodnotu aj prekročiť, ale zatiaľ sa neočakáva, že by mali atakovať národný slovenský rekord, ktorý drží Hurbanovo z 20. júla 2007, kedy tu bolo nameraných +40,3°C.

Naviac už v pondelok popoludní nás môžu schladiť prvé búrky. Priebežný vývoj sledujte TU.

img