Horúčavy v Európe gradujú. Aj na Slovensko mieri horúce počasie

16.06.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

Západná a južná Európa zažíva v týchto dňoch nadpriemerné teploty, ktoré budú ešte stúpať k extrémne vysokým teplotám nad +40 °C. Horúčavy neobídu ani Slovensko. 

Horúčavy v Európe gradujú. Aj na Slovensko mieri horúce počasie
Ilustračné. Foto: Alzdiscovery

Vo štvrtok a v piatok čaká južnú a západnú Európu mimoriadne horúce počasie. Teploty budú stúpať k +40 °C, pričom v Španielsku a na juhu Francúzska môžu teploty dokonca vystúpiť až na extrémnych +45 °C. 

Do južnej a západnej Európy totiž prúdi masa horúceho vzduchu z afrického kontinentu a vytvára sa tzv. tepelná kupola, ktorá spôsobí, že horúci vzduch zotrvá nad naším kontinentom dlhší čas. 

Južné vetry navyše prinášajú aj saharský prach na sever, čím sa zhoršuje kvalita ovzdušia a znižuje sa viditeľnosť najmä v západných krajinách Európy.

Vlna horúčav sa od štvrtka ešte zintenzívni a piatok bude v južnej a západnej Európe zrejme najhorúcejší. Teploty v centrálnej časti Španielska môžu vystúpiť až na +45 °C, podobne horúco bude na juhu Francúzska. 

Teploty nad +40 °C očakáva aj Taliansko, Portugalsko a veľmi teplo bude aj na juhu Spojeného kráľovstva, kde teploty budú atakovať hranicu +35 °C, čo sú pre Anglicko mimoriadne nadpriemerné teploty. 

Tropický vzduch zamieri aj na Slovensko

Veľmi horúce teploty čakáme aj v strednej Európe, vrátane nášho územia. Na Slovenku začnú postupne teploty rásť po prechode studeného frontu, ktorý prinesie na naše územie búrlivé počasie. 

Prílev tropického vzduchu na Slovensku najviac pocítime v nedeľu, kedy bude od juhu prúdiť veľmi horúci vzduch. Teploty v nedeľu popoludní vystúpia až na +33 °C. Veľmi teplo bude aj v pondelok, kedy sa očakávajú na našom území ešte vyššie teploty. 

Očakávané teploty v nedeľu. Zdroj: iMeteo
Očakávané teploty v nedeľu. Zdroj: iMeteo

V noci zo soboty na nedeľu a z nedele na pondelok je dokonca možné, že na juhu Slovenska zaznamenáme tropickú noc. O tropickej noci hovoríme vtedy, aj minimálne teploty počas noci neklesnú pod +20 °C. 

Treba preto dbať na pitný režim, pričom najzraniteľnejšiu skupinu tvoria seniori, deti a tehotné ženy.