Horúčavy vo Francúzsku: Teploty nad +40 °C a obrovské požiare v septembri

15.09.2022 o 18:35 - Veronika Sádovská

Kým u nás a poriadne ochladilo, niektoré oblasti Francúzska stále bojujú s extrémnymi teplotami. Tie spolu so suchom spôsobili aj rozsiahly požiar.

Horúčavy vo Francúzsku: Teploty nad +40 °C a obrovské požiare v septembri
foto: Securité Civilé

Vo francúzskom meste Saumos neďaleko západného pobrežia pri Bordeaux spôsobujú prudké lesné požiare záchranným zložkám veľké starosti. Viac ako 3000 hektárov lesa horí po teplotách viac ako +40 °C. Áno, v septembri.

Kým my krútime hlavou nad výrazným ochladením a priali by sme si ešte v septembri zažiť poriadne babie leto, vo Francúzsku môžu o jeseni ešte stále snívať. Panuje tam tropické letné počasie.

Na západnom pobreží Francúzska aktuálne horí 3 500 hektárov lesa po prvých správach, kedy sa hovorilo o niekoľkých stovkách hektárov. To všetko pri letných teplotách.

V regióne momentálne panujú extrémne horúčavy. V Bordeaux nedávno namerali teploty až +40 °C. V okolí požiarov je tak teplota ešte omnoho vyššia.

Oheň sa šíri tak rýchlo, že zo svojich domovov a bytov museli evakuovať približne 840 ľudí. Pri požiaroch už zhoreli aj prvé domy, obete ani zranení, naštastie, nie sú. 

Požiare spôsobilo okrem horúčav aj extrémne sucho v tomto regióne. Hoci sa Európou v posledných týždňoch prehnali silné búrky, v tomto kraji spadlo minimum zrážok. Počas najsilnejších búrok tam dokonca nepršalo vôbec.

Pri hasení veľkého požiaru je v službe približne 350 hasičov. Hasiacim prácam bráni však silný vietor. V prevádzke je celkovo šesť hasičských lietadiel.