Horúčavy vrcholia. Od západu sa blíži studený front, ktorý hrozí búrkami

05.08.2022 o 14:38 - Peter Minárik

Na našom území dnes máme najteplejší deň tohto týždňa. Teploty sa pri slnečnom počasí šplhajú nad hranicu +35 °C. Cez Európu však už postupuje studený front, ktorý ukončí vlnu teplého počasia a prinesie ochladenie. Slovensko začne tento front ovplyvňovať v priebehu ranných hodín. Hrozia aj búrky.

Horúčavy vrcholia. Od západu sa blíži studený front, ktorý hrozí búrkami
foto: Jana Sujová

Cez Európu začal postupovať studený front, ktorý v nadchádzajúcich hodinách prinesie pomerne výrazné búrky a aj zrážky. Tento studený front v ranných hodinách dorazí až k nášmu územiu a začne ovplyvňovať počasie aj na Slovensku.

Studený front už počas včerajšieho dňa ovplyvnil počasie vo Francúzsku, v oblasti Beneluxu alebo v Škandinávii, kde sa vyskytli intenzívne búrky, ktoré priniesli desiatky tisíc bleskov. Detekcia bleskov zaznamenala viac ako 150 000 bleskových úderov a dnes sa pásmo búrok presunie ďalej do našej oblasti.

Tento studený front zároveň oddeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty. Zatiaľ čo pred studeným frontom prúdi do Európy veľmi teplý vzduch, tak za studeným frontom naopak prúdi chladnejší vzduch od severozápadu.

Horúčavy pred studeným frontom vrcholia

Pred samotným frontom vrcholí príliv mimoriadne horúcej vzduchovej hmoty, ktorá vyháňa teploty nad hranicu +30 °C. Veľmi teplo je v Rakúsku, v Česku, či v Poľsku. Oveľa teplejšie je však na našom území.

Teploty sa na Slovensku už dostali nad hranicu +35 °C. O 14:00 bolo najteplejšie v Hurbanove, kde sa teplota dostala už na +37,3 °C. Do večera pritom môže byť ešte o čosi teplejšie. V priebehu dneška však teploty vyvrcholia.

Už zajtra studený front rozdelí Slovensko na dve polovice, zatiaľ čo v severozápadnej časti územia sa budú teploty pohybovať len do +25 °C, tak v juhovýchodnej časti Slovenska sa teploty budú dostávať ešte nad hranicu +30 °C. Do tejto oblasti totiž bude stále prúdiť teplý vzduch.

Búrky hrozia v mnohých štátoch

Na studenom fronte sa počas dnešného dňa začne tvoriť výrazná búrková činnosť. Prvé búrky už začali vznikať, no zatiaľ nie sú nejak výnimočné. Niekoľko búrkových buniek sa vyskytuje nad Nemeckom, či v alpskej oblasti.

Počas popoludňajších hodín však bude búrok oveľa viac. Búrky sa začnú vytvárať nad Nemeckom a Rakúskom a z tejto oblasti budú postupovať smerom k severovýchodu až k východu nad územie Českej republiky a nad Poľsko. Meteorologická služba Estofex varuje tieto oblasti pred búrkami až varovaním 2. stupňa.

predpoveď služby Estofex
predpoveď služby Estofex

Búrky by tu mali prinášať krúpy, prívalové zrážky a pomerne silný nárazový vietor. V priebehu večera a v prvej polovice noci začnú búrky slabnúť a postupovať začnú smerom do Česka, kde budú prechádzať do dažďa.

Noc bude v Česku, v Rakúsku a v Poľsku mimoriadne búrlivá a súčasne aj upršaná. Búrky prinesú toľko potrebné a vytúžené zrážky. Spadnúť môže pri nich až okolo 40 mm.

Pred Slovenskom sa búrky rozpadnú

Numerické modely avizujú, že búrková činnosť sa v skorých ranných hodinách dostane až k nášmu územiu, kde sa búrky a súčasne aj zrážky budú rozpadať. Najviac zrážok sa očakáva na Záhorí a v krajných prihraničných oblastiach s Českom, kde však taktiež nejaké významnejšie zrážkové úhrny netreba očakávať.

Očakávané zrážkové úhrny
Očakávané zrážkové úhrny

Počas soboty sa búrky a zrážky môžu vyskytnúť na severe územia, na zvyšku územia sa však budú vyskytovať len výnimočne. Neočakáva sa teda, že studený front prinesie významnejšie zrážkové úhrny, no celkom určite prinesie vytúžené ochladenie.