Hospodári musia kvôli suchu zabíjať zvieratá. Nemajú pre nich krmivo

13.08.2022 o 19:25 - Veronika Sádovská

Súčasné sucho vo Švajčiarsku má vážne dôsledky pre poľnohospodárstvo. Pre nedostatok vody a krmiva museli niektorí vysokohorskí farmári vyhnať dobytok späť do údolia. Keďže situácia v nižších polohách nie je o nič lepšia, niektorým zvieratám hrozí núdzová porážka.

Hospodári musia kvôli suchu  zabíjať zvieratá. Nemajú pre nich krmivo
foto: wetteronline.de

Na vysokohorských pasienkoch vo Švajčiarsku vysychajú pramene. Krmivo v podobe tráv pre hospodárske zvieratá rastie len riedko.

Aby boli zvieratá zásobované pitnou vodou, armáda lietala s vodou na vysokohorské pastviny vrtuľníkmi. Na mnohých miestach je však už dobytok zahnaný späť do doliny.

V nížinách a v mnohých dolinách však situácia nie je o nič lepšia. Niektorí farmári preto museli zredukovať stav dobytka, napríklad predčasným zabíjaním zvierat. 

Aby sa zabránilo nedostatku potravy kantóny Jura, Neuchâtel a Fribourg, okrem iných, uvoľnili ďalšie pastviny pre dobytok a pasúce sa zvieratá.

Zvieratá chované v poľnohospodárstve sa môžu dočasne pásť aj na extenzívne využívaných lúkach. Tieto lúky sú inak v tomto ročnom období uzavreté z dôvodu ochrany biodiverzity.

Situácia pre poľnohospodárov pravdepodobne zostane napätá aj vzhľadom na nadchádzajúcu zimu. Hrozí, že krmiva na zimu pre dobytok nebude dosť.

Aby unikli veľkým horúčavám, mnohé zvieratá sa momentálne zdržiavajú cez deň v maštali a požierajú zásoby potravy, ktoré sú vlastne určené až na zimu.

Nákup krmiva zo zahraničia je v súčasnosti možný len v obmedzenej miere, pretože sucho a nedostatok obilním sa týka aj iných európskych krajín postihnutých suchom.