Hrozí snehová kalamita. Večer začne snežiť a silno fúkať

13.01.2019 o 15:00 - P.M.
Článok

Nasledujúce hodiny sa počasie na našom území opäť výrazne zhorší. Silné sneženie a snehová fujavica potrápia predovšetkým sever Slovenska a krajný východ. 

Hrozí snehová kalamita. Večer začne snežiť a silno fúkať

Počasie na našom území ovplyvňuje frontálny systém. V noci postúpil teplý front tohto frontálneho systému, ktorý priniesol na sever sneženie, no inde prevažne zrážky zmiešané alebo kvapalné a počas dnešného večera začne cez naše územie postupovať studený front tohto frontálneho systému, ktorý výrazne zhorší situáciu na našom území.

Najskôr začne snežiť

Samotný postup studeného frontu prinesie pomerne výrazné zrážky. Tie na väčšine územia budú snehové, ale pozor. Na západnom Slovensku v polohách pod 600 m n.m., čiže na väčšine západného Slovenska a na strednom Slovensku v najnižších polohách pod 350 m n.m., čo sa týka najmä juhu stredného Slovenska a dolného a stredného Považia môže pršať.

Zvyšné oblasti zasiahne výrazné sneženie a to predovšetkým sever a krajný východ.

Na severe a na krajnom východe môže do zajtrajšieho rána napadnúť 10 až 20 cm, no v oblasti hôr až okolo 40 cm čerstvého snehu. 

Sneženie neustane

Sneženie na väčšine územia počas zajtrajšieho dňa bude ustávať, no to sa nebude týkať severu. Za studeným frontom sa totiž dostaneme do silného, chladného a vlhkého prúdenia.

Toto prúdenie prinesie na sever trvalejšie sneženie, ktoré sa tu bude vyskytovať až do stredy. Na náveterných stranách horských oblastí, tak môže do stredajšieho večera pripadnúť celkovo až 80 cm čerstvého snehu.

Pozor na vietor a snehovú fujavicu

Počas zajtrajšieho rána začne naberať na sile silný vietor. Ten môže dosahovať v nárazoch rýchlosť 15 až 23 m/s, no na horách a v oblasti Bratislavy môžu poryvy vetra dosahovať 24 až 30 m/s.

Vietor na severe zrejme spôsobí rozsiahle dopravné komplikácie. Kombinácia sneženia a silného vetra bude spôsobovať tvorbu snehových jazykov a závejov.

Treba sa tak vyzbrojiť opatrnosťou a trpezlivosťou. Na severe bude situácia na cestách značne komplikovaná.

Situáciu vo Vašom okrese priebežne sledujte TU.