Odtrhnutá ľadová kryha z Antarktídy ohrozuje tučniakov

04.11.2020 o 14:50 - Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy - Veronika Salayová
  • Článok

V súčasnosti najväčšia ľadová kryha na planéte známa pod názvom A-68 mieri k ostrovu Južná Georgia v južnom Atlantickom oceáne. Existuje možnosť, že ľadový kolos uviazne pri ostrove.

Odtrhnutá ľadová kryha z Antarktídy ohrozuje tučniakov
Foto: AlertaGeo

Ľadová kryha, ktorá sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C, teraz pláva v južnom Atlantiku a má to namierené na ostrov Južná Georgia. Kryha má veľkosť 4 200 km2 a váži stovky miliárd ton. Kryha má pod vodou dĺžku približne 200 m. 

Hoci zo satelitných snímok sa zdá, že kryha má k Južnej Georgii naozaj namierené, môže sa stať, že sa jej aj napriek tomu podarí ostrov oboplávať, myslí si odborník Peter Fretwell z organizácie BAS, čo by bol ten lepší prípad vzhľadom na početnú populáciu tuleňov a tučniakov, ktorí na ostrove žijú.

Kryha by zrejme uviazla na plytčine pri ostrove a zablokovala by trasy, ktorými sa zvieratá vydávajú za potravou, čo by znemožnilo kŕmenie ich mláďat. Ľadová mäsa by tiež rozdrvila živočíchy, ktoré žijú na morskom dne.

Keď v roku 2004 v Južnej Georgii uviazol ľadový kolos A-38, bolo na miestnych plážach nájdených veľké množstvo mŕtvych mláďat tučniakov a tuleňov.

Existuje reálna hrozba, že ak sa tento ľadovec zasekne, mohol by tam uviaznuť aj na 10 rokov, uviedol profesor Geraint Tarling z British Antarctic Survey. Toto by však veľmi vážne narušilo ekosystém ostrova.

Podľa Andrewa Fleminga je pozoruhodné, že sa kryha A-68 sa stále nerozpadla. Tento osud ju však neminie, ak sa dokáže napriek všetkému Južnej Georgie vyhnúť a zamieri ďalej na sever, kde sa rýchlo dostane do teplejších vôd. 

Najnovšie správy