Hrozí, že v Jemene umrie od hladu 100-tisíc detí. Krajina to nezvláda

29.10.2020 o 14:00 - Jemen - Veronika Salayová
  • Článok

Takmer 100-tisíc detí mladších ako 5 rokov je v Jemene vystavených riziku úmrtia, pretože krajina opäť upadla do hladovej krízy, varuje OSN.

Hrozí, že v Jemene umrie od hladu 100-tisíc detí. Krajina to nezvláda
Ilustračné. Foto: unsplash

Analýza OSN naznačuje, že pandémia, ekonomické problémy a občianska vojna v Jemene vedú k najvyšším úrovniam podvýživy, aké kedy boli v niektorých častiach krajiny zaznamenané.

Podľa štúdie sa ťažká podvýživa v južnom Jemene tento rok zvýšila o 10 %, ale u osôb mladších ako päť rokov vzrástla až na 15 %. V štvrtinách najviac postihnutých oblastí, ako sú Hodeidah a Taiz, hladom trpí až 25 % detí.

Jemen je na pokraji katastrofickej potravinovej krízy. „Ak sa teraz vojna neskončí, blížime sa k nezvratnej situácii a riskujeme stratu celej generácie malých detí v Jemene,“ uviedla humanitárna koordinátorka OSN pre túto krajinu Lise Grande.

Akútna podvýživa u detí dosahuje najvyššiu úroveň, akú zaznamenali od začiatku vojny. 

OSN tiež dodala, že hladom trpia nielen deti aj ich dojčiace matky, ktoré rovnako potrebujú pomoc. OSN žiada posilnenie výživových programov v Jemene, ako aj podpory v oblasti vody, zdravia a hygieny.

Zhoršujúca sa situácia v oblasti výživy zdôrazňuje naliehavú potrebu zabezpečiť, aby všetky jemenské dievčatá, chlapci, ženy a muži mali prístup k zdravej a rozmanitej strave v súčasnosti aj v budúcnosti, uviedol zástupca Jemenu pre OSN Dr. Husajn Gadain. 

Najnovšie správy