Hubárska sezóna neskončila. Huby v tomto počasí rastú aj v decembri

30.12.2020 o 14:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Tohtoročná hubárska sezóna decembrom nekončí. Mnohým hubám sa darí aj tomto počasí. 

Hubárska sezóna neskončila. Huby v tomto počasí rastú aj v decembri
Ilustračné. Foto: unsplash

Počasie na Slovensku praje hubám aj koncom decembra. Na našom území začínajú rásť huby, ktorým nižšie teploty neprekážajú, informuje TASR. 

„Na Slovensku rastie viacero húb, ktoré možno zbierať a pochutiť si na nich aj v novembri či decembri. Pozor však na prízemný mráz. Ak pri extrémnom striedaní teplôt jedlé huby opakovane zmrznú a zase sa rozmrazia, môžu v nich vznikať toxíny podobné tým, ktoré poznáme v muchotrávkach,“ skonštatoval pre slovenskú agentúru Tomáš Čejka z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

Odborník odporúča na neskorú jeseň a cez zimu zbierať radšej zimné huby, ktorým mráz neprekáža.

Ak nie je zima teplotne extrémne premenlivá, tak podľa jeho názoru je dokonca zimné hubárčenie bezpečnejšie, pretože sa možno spoľahnúť na to, že v lese jedovaté huby nerastú.

Väčšina zimných húb rastie na dreve ako napríklad známa a obľúbená hliva ustricovitá, ktorú možno ľahko spoznať. 

„Otužilou hubou je aj takzvané Judášovo ucho, známe aj pod menom uchovec bazový či novšie uchovka bazová. Ako napovedá meno, uchovka rastie skoro na každej starej baze, ale aj na iných stromoch od marca až do decembra. Blízka ázijská príbuzná tejto huby je uchovka ázijská (Auricularia polytricha), ktorá je súčasťou mnohých orientálnych jedál. Od našej uchovky je na pohľad aj chuť na nerozoznanie. Poznáme ju najmä ako súčasť čínskej ostro-kyslej polievky či iných čínskych a pseudočínskych jedál,“ uviedol Čejkapre TASR.

Typickou zimnou hubou je v našich podmienkach plamienka zamatovohlúbiková (Flammulina velutipes), informuje hovorkyňa SAV Monika Tináková pre agentúru. Táto huba rastie v celých trsoch najmä na javoroch, bukoch či iných listnáčoch, ale aj na kmeňoch, ktoré sú už spráchnivené.

Najnovšie správy