Hurikán Delta udrie na Mexiko obrovskou silou. Škody budú rozsiahle

07.10.2020 o 07:43 - Veronika Salayová
  • Článok

Delta je zatiaľ tretí najväčší hurikán v sezóne hurikánov 2020. Tento hurikán sa aktuálne rýchlo posilňuje a má to namierené do Mexika a cez víkend do USA.

Hurikán Delta udrie na Mexiko obrovskou silou. Škody budú rozsiahle
Satelitná snímka hurikánu Delta. Zdroj: NHC

Národné hurikánové centrum v poslednej svojej aktualizácii uviedlo, že hurikán dosahuje rýchlosť vetra 215 km/h. Očakáva sa, že Delta udrie na polostrov Yucatán ako nebezpečný hurikán 4. kategórie podľa Saffir-Simpsonovej stupnici hurikánov. 

Varovanie pred hurikánom zostáva v platnosti pre mexický ostrov Cozumel a v pevninskej oblasti od Tulum po Dzilamu. 

Podľa prognóz hurikán Delta udrie na ostrov Conzumel a následne sa vrhne na pláže v Tulume v stredu ráno, kde prinesie ničivý vietor, obrovské vlny a prívalové zrážky. Vetry budú dostatočne silné na to, aby spôsobili obrovské škody, zrejme povedú aj k rozsiahlym výpadkom prúdu.

Predpokladaná trasa hurikánu Delta. Zdroj: NHC/NOAA
Predpokladaná trasa hurikánu Delta. Zdroj: NHC/NOAA

Akonáhle Delta prekoná Mexiko, predpokladá sa, že búrka tento víkend prinesie na centrálne pobrežie Mexického zálivu extrémne množstvo zrážok, a to v priemere okolo 200 mm, a na niektorých miestach je možné, že spadne ešte väčšie množstvo, a to až 300 mm. Takéto množstvo zrážok s určitosťou povedie k rozsiahlym povodniam a zosuvom pôdy. 

Hurikán Delta si to po vyčíňaní v Mexiku zamieri do USA, kde v sobotu zasiahne Louisianu a potom Mississippi a Alabamu.

Tieto štáty boli v auguste zasiahnuté ničivým hurikánom Laura, čo bol taktiež hurikán 4. kategórie. V týchto štátoch USA sa taktiež očakávajú značné škody a ničivé záplavy.

Najnovšie správy