Hurikán Florence zasiahne východné pobrežie USA

08.09.2018 o 10:37 - Ľ.F.
Článok

Tropická búrka Florence sa momentálne nachádza v západnej časti Atlantického oceánu, stovky kilometrov juhovýchodne od Bermúd. Jej intenzita by mala narastať a ako hurikán zasiahne USA.

Hurikán Florence zasiahne východné pobrežie USA
foto: NASA/ISS

Západným Atlantikom sa momentálne pohybuje tropická búrka Florence. Tá bola pred niekoľkými dňami hurikánom, no dostala sa do oblasti s nepriaznivým strihom vetra. Búrka preto zoslabla, no opäť sa dostáva do priaznivých podmienok.

Postupne bude jej intenzita narastať a očakáva sa, že postúpi ďalej na západ až severozápad. Postupne by mala Florence získať status hurikánu a bude naďalej naberať na sile. Kým zasiahne východné pobrežie USA, mal by Florence zosilnieť na hurikán 4. až 5. kategórie. 

Hurikán s takouto trajektóriu je naozaj raritou. Hurikány, ktoré vzniknú v centrálnej časti Atlantiku majú vo zvyku ,,odcestovať" na sever a neskôr už ako tlaková níž nad Európu.

Hurikán 3. kategórie dosahuje rýchlosť vetra v nárazoch až 180 km/h. To je najnižšia intenzita s akou modely rátajú. Môže sa stať, že Florence zasiahne východ USA ako hurikán 4. či 5. kategórie, kedy by priniesol vietor o rýchlosti 230, resp viac ako 250 km/h. 

Najnovšie správy