Hurikán Ian už opustil Kubu, čoskoro dorazí na Floridu. Očakávajú sa prívalové zrážky i silný vietor

27.09.2022 o 16:30 - Dominik Cenkner

V uplynulých hodinách sme aj na našom webe sledovali situáciu okolo hurikánu, ktorý dostal meno Ian. Ten dnes dopoludnia zasiahol Kubu, pokračuje však ďalej smerom na severovýchod.

Hurikán Ian už opustil Kubu, čoskoro dorazí na Floridu. Očakávajú sa prívalové zrážky i silný vietor
Hurikán Ian spôsobil na Kube množstvo škôd, zdroj: twitter.com/@PrensaLatina_cu

Hurikán Ian sa začal v Karibiku formovať už okolo 23. septembra. O tri dni neskôr už dosiahol na hurikán 1. stupňa.

Stále viac naberal na sile až dnes dopoludnia nášho času zasiahol Kubu ako hurikán 3. stupňa. Kubu za posledných 72 rokov zasiahlo len 10 veľkých hurikánov.

Ian v tejto desiatke obsadil posledné miesto. Aj napriek tomu ide o veľmi nepriaznivé počasie. Vietor na Kube dosahoval rýchlosť cez 205 km/h.

Hurikán zasiahol západnú časť krajiny. Okrem silného vetra so sebou priniesol aj zrážky. Aj keď spôsobil množstvo škôd, z oblasti neprichádzajú informácie o zraneniach ani o obetiach.

Kubu už opustil, na rade je Florida

V týchto chvíľach (po 16. hodine nášho času) už Ian, resp. jeho oko, opustilo pevninu Kuby. Nakrátko bude smerovať na severozápad, ale svoj kurz následne zmení.

Stočiť by sa mal viac na severovýchod, čo znamená, že už o pár hodín zasiahne pobrežie Floridy. Stať by sa tak malo v stredu 28. septembra večer nášho času.

Medzitým zosilnie na hurikán 4. kategórie, aby následne opäť klesol na „trojku“. Práve v takejto intenzite by mal udrieť na Floridu.

Najviac zasiahnutým mestom by mala byť Tampa. Vietor by tam podľa predpovedí mal dosahovať rýchlosť cez 140 km/h.

Trasa hurikánu Ian, zdroj: nhc.noaa.gov
Trasa hurikánu Ian, zdroj: nhc.noaa.gov

Problémy spôsobia aj zrážky

Nielen silný vietor zasiahne Floridu ale aj intenzívnejšie zrážky. V stredozápadných častiach štátu by mohlo do štvrtka spadnúť od 150 do 300 mm zrážok, v ďalších častiach sa počíta so 100 až 200 mm zrážok.

Podobné množstvo by malo spadnúť aj na obľúbenom súostroví Florida Keys. Tam už pociťujú prvé prejavy blížiaceho sa hurikánu, a to v podobe zrážok.

Aj preto sa Florida na vyčíňanie hurikánu patrične pripravuje. V niektorých častiach boli obyvatelia vyzvaní k evakuácii, v pohotovosti by malo byť cez 20 000 zamestnancov, najmä na obnovu elektrickej energie a ďalších záchranných prác.