Hurikán Laura dosahuje takmer silu 5. kategórie pred zasiahnutím USA

27.08.2020 o 08:28 - Veronika Salayová

Hurikán Laura má aktuálne silu 4. kategórie podľa Saffir-Simpsonovej hurikánovej stupnici a stále naberá na sile. Je veľmi pravdepodobné, že dosiahne najvyššiu 5. kategóriu pred zasiahnutým pobrežia USA. 

Hurikán Laura sa v priebehu 24 hodín zintenzívnil z kategórie 3 na kategóriu 4 s maximálnou rýchlosťou vetra  220 km/h.

Aktuálne je blízko k tomu, aby sa stal hurikánom najvyššej kategórie, čo by znamenalo maximálny trvalý vietor  s rýchlosťou 254 km/h. Keby si Laura túto rýchlosť udržala, bola by jednou z najsilnejších búrok, ktorá kedy zasiahla južné pobrežie USA.

Spomeňme, že hurikán Katrina, ktorý v roku 2005 zničil New Orleans, pri ktorom zahynulo viac ako 1 800 ľudí, bola udrela taktiež silou 5. kategórie.

Hurikán Laura sa aktuálne (o 8.00 hod.) nachádza v blízkosti pobrežného mesta Cameron v Louisiane.

Laura podľa očakávaní spôsobí enormne prudký nárast búrok, extrémne vetry, záplavy a ničivé vlny zaplaví väčšiu časť pobrežia. Hurikán zrejme zničí stovky domov, vyhladí stromy a zničí elektrické pokrytie v kritických oblastiach.

Zdroj: NASA/Tornado in Italia
Hurikán Laura. Zdroj: NASA/Tornado in Italia

Evakuácia bola nariadená až pol milióna obyvateľom. Evakuácia je navyše sťažená  pandémiou Covid-19. 

Laura a ďalšia tropická búrka Marco zasiahli najprv Karibik a zabili 24 ľudí. Búrka Marco už zasiahla Louisianu v pondelok a do oblasti priniesla silný vietor a množstvo zrážok.

Situáciu budeme naďalej sledovať.