Hurikán Laura zosilnie na 4. kategóriu. Zasiahne Texas a Lousianu

26.08.2020 o 12:49 - Ľubomír Franko

Mimoriadne nebezpečný hurikán mieri na juhovýchodné pobrežie USA. Očakáva sa, že Laura zasiahne Texas a Lousianu ako hurikán 4. kategórie. Prinesie nielen intenzívne zrážky a extrémny vietor, no aj silný príliv, ktorý zaplaví pobrežné oblasti.

Hurikán Laura sa dnes o 11:00 nachádzal na 26. stupni severnej zemepisnej šírky a 90. stupni západnej zemepisnej dĺžky, asi 200 kilometrov južne od pobrežia Lousiany.

Pohybuje sa smerom na severozápad, rýchlosťou približne 24 kilometrov za hodinu. Počas dnešného večera a noci na štvrtok miestneho času, by mala zasiahnuť juhovýchod Texasu a juhozápad Lousiany.

Očakávaný postup hurikánu Laura, zdroj: NHC
Očakávaný postup hurikánu Laura, zdroj: NHC

Podľa satelitných dát a Dvorákovej techniky, sa odhaduje, že hurikán dosahuje vo svojom strede tlak len 973 hPa. Vietor o sile hurikánu siaha od jeho stredu do vzdialenosti asi 110 kilometrov a vietor o rýchlosti tropickej búrky do vzdialenosti 280 km.

Laura prinesie do oblasti pobrežia Mexického zálivu mimoriadne silný vietor, ktorého maximálna priemerná rýchlosť dosahuje aktuálne až 175 km/h. V nárazoch je to aj viac.

Hurikán Laura v stredu o 12:37, zdroj: Tropicaltidbits
Hurikán Laura v stredu o 12:37, zdroj: Tropicaltidbits

Pobrežie Mexického zálivu by Laura mala zasiahnuť ako silný hurikán 4. kategórie. Okrem nárazového vetra sa očakávajú aj rozsiahle záplavy. Hladina mora by totiž v pobrežných oblastiach mala vystúpiť aj o 3 až 5 metrov, nehovorias o stovkách milimetrov zrážok, ktoré Laura na pobrežie prinesie.

Očakávané zaplavené oblasti, zdroj: NHC
Očakávané zaplavené oblasti, zdroj: NHC

Meteorológovia očakávajú, že Laura spôsobí obrovské škody. Evakuácia bola nariadená už pre stovky tisíc ľudí na juhovýchode Texasu a na juhozápade Lousiany.

Hurikán by mal začať intenzívne zoslabovať po tom, čo sa dostane nad pevninu.