Hurikán Leslie sa približuje. Vydali najvyššiu výstrahu

13.10.2018 o 16:40 - Ľubomír Franko
  • Článok

Hurikán Leslie sa veľmi rýchlo približuje k územiu Portugalska. Vydané boli výstrahy najvyššieho stupňa pred silným vetrom a vlnobitím.

Hurikán Leslie sa približuje. Vydali najvyššiu výstrahu

Ešte do dnešného rána bola trajektória a predpokladaný pohyb hurikánu Leslie nejasné. Zatiaľčo model GFS rátal, že búrka bude slabšia a presunie sa južne od Portugalska, modely ako ECMWF či ICON rátali, že Leslie dorazí do Európy ako extratropická búrka o sile hurikánu. Momentálne sa modely zhodujú na horšej variante.

Ešte dopoludnia vydala portugalská agentúra IPMA (Instituto Português do Mar e da Atmosfera) výstrahu 2. stupňa pred silným vetrom a vlnobitím. Najnovšie behy modelov sa však zhodujú na tom, že Leslie zasiahne pobrežie ako búrka o sile hurikánu 1. kategórie. Momentálne sú v platnosti už výstrahy najvyššieho, 3. stupňa, tak ako pred vetrom, tak aj pred mohutným vlnobitím.

Na pobreží stredného Portugalska, v oblasti od Lisabonu až 100 kilometrov na sever sa očakáva extrémny vietor. Podľa IPMA existuje 65% šanca, že vietor dosiahne priemernú rýchlosť 130 km/h a 40% šanca že dosiahne 145 km/h. V nárazoch môže pritom vietor dosiahnuť až 170-200 km/h. 

Na pobreží budú hroziť aj obrovské vlny, ktoré môžu dosiahnuť výšku 13 až 14 metrov. Výstrahy najvyššieho stupňa platia od 21:00 do 03:00 miestneho času. 

Najnovšie správy