Hurikán Ophelia zosilnel a mieri nad Írsko. Hurikán prepisuje históriu

Článok
Ešte nikdy v histórii sa nestalo, aby hurikán 3. kategórie bol tak veľmi blízko pri Európe. Už v noci ovplyvní počasie nad Európou.
Hurikán Ophelia zosilnel a mieri nad Írsko. Hurikán prepisuje históriu

Hurikán Ophelia, ktorý sa nachádza v blízkosti Európy ešte počasie výrazne neovplyvnil, no už teraz prepisuje historické štatistiky. Od roku 1850, kam až siahajú meteorologické dejiny sa nikdy nestalo, že hurikán, ktorý dosiahol intenzitu 3. kategórie sa dostal tak blízko k Európe. 

Za všetko hovorí obrázok, na ktorom sú znázornené všetky doterajšie hurikány od kategórie 3 až po 5. 

Na ,,Kanároch,, historické horúčavy

Toto však nie je jediný rekord. Hurikán vťahuje do Európy veľmi teplý vzduch z Afriky, pri ktorom v Španielsku stúpali teploty až nad +35°C. Extrém zaznamenali na Kanárskych ostrovoch, kde teploty prekonali hranicu +40°C a takéto vysoké teploty tu na jeseň ešte nikdy nezaznamenali. Pre zaujímavosť ešte jeden zaujímavý detail. Teplota sa na Kanárskych ostrovoch dostala tak vysoko, že takmer pokorila historický teplotný rekord pre celé Kanárske ostrovy. 

Na Kanároch je tak teplejšie ako v lete, no to nie je jediný rekord.

Európu zasiahne druhý tropický cyklón v histórii

Hurikán mieri smerom k Britským ostrovom a je jedna vec istá. Nad chladnejšími vodami, ktoré sa v blízkosti Európy nachádzajú bude hurikán výrazne slabnúť. S takmer 100 % pravdepodobnosťou hurikán Ophelia dorazí nad Írsko minimálne ako tropický cyklón.

 

Tropický cyklón je pozostatok hurikánu a je teda slabší ako hurikán 1. kategórie.

V novodobej histórii zasiahol Európu len jeden tropický cyklón a to Vince v roku 2005, ktorý z Atlantiku dorazil nad Pyrenejský polostrov. 

Sporný je hurikán Debbie v roku 1961. Ten podobne ako Ophelia zasiahol Britské ostrovy, no meteorológovia sa sporia, či na pobreží mal ešte silu tropického cyklónu alebo sa už jednalo len o post-tropický cyklón. 

Európu môže zasiahnuť historicky prvý hurikán

Ophelia by mala slabnúť, no stále zostáva nejasné, či stihne ešte pred príchodom nad Írsko, kam smeruje degradovať z hurikánu 1. kategórie na tropický cyklón. Existuje viac než 30% pravdepodobnosť, že Ophelia zasiahne Írsko ešte ako hurikán 1. kategórie.

 

Ak by sa tak stalo, tak pôjde o historický miľník a to prvý zaznamenaný hurikán v histórii nad Európou.

V Írsku varujú 3.stupňom. Britské ostrovy čakajú devastačné škody

Írski meteorológovia pozorne sledujú vývoj hurikánu Ophelia a to z toho dôvodu, že Írsko bude prvé, kde Ophelia dorazí. Meteorológovia varujú, že nárazy vetra môžu v Írsku presiahnuť rýchlosť 150 km/h, čo je viac než 40 m/s a takýto silný vietor nebude fúkať len na pobreží, ale aj v ďalších častiach nielen Írska, ale aj na Britských ostrovoch.

Takýto silný vietor sám o sebe spôsobí značné škody, no silný vietor prinesie aj silné vlnobitie. Výška vĺn môže presiahnuť 13 metrov a vzdutie riek môže zaplaviť mnohé pobrežné oblasti.

 

Pozostatky hurikánu však na Britské ostrovy prinesú aj silné zrážky, ktoré môžu spôsobiť ďalšie povodne. 

Ak sa pýtate, čo prinesie na Slovensko, tak buďte pokojní. Pozostatky hurikánu počasie na našom území neovplyvnia.

Situáciu pozorne sledujeme a aktuálne informácie začneme prinášať online v priebehu popoludnia.

AKTUALIZOVANÉ: Hurikán Ophelia prinesie dnes na Britské ostrovy deštrukčné účinky vetra. Viac sa dočítate TU.

img