Hurikán zasiahol Portoriko aj Dominikánsku republiku. Škody sú katastrofálne

19.09.2022 o 13:00 - Veronika Salayová

Hurikán Fiona sa počas uplynulej noci vyzúril na Portoriku a dnes zasiahol Dominikánsku republiku. Škody po vyčíňaní hurikánu sú na karibských ostrovoch obrovské. 

Fiona je hurikán 1. kategórie na päťstupňovej Saffir-Simpsonovej stupnici, ktorý z tropickej búrky zosilnel počas nedele na hurikán. Počas noci zasiahol Portoriko a dnes udrel na Dominikánsku republiku.

Fiona priniesla počas nedele úplný výpadok elektrickej energie na celom ostrove. Čiastočná obnova dodávok energie sa už začala, no úrady uviedli, že úplné obnovenie všetkých dodávok potrvá niekoľko dní.

Po dosiahnutí pevniny hurikán ešte zosilnel a priniesol vlny, silný vietor a mimoriadne intenzívne dažde, ktoré za krátku chvíľu spôsobili katastrofálne záplavy. Voda rýchlo stúpala a zaplavila veľké územia. Na niektorých miestach spadlo až 630 litrov vody na meter štvorcový.

Rieky sa vyliali z brehov, zaplavili autá, prízemia domov a dokonca aj letiskovú dráhu v južnej časti ostrova. Navyše už došlo aj k prvému zosuvu pôdy, ktorý spolu s prívalovou vodou zapríčinil pretrhnutie mosta na diaľnici v meste Utuado.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil v Portoriku výnimočný stav.

Hurikán zasiahol ďalší ostrov

Hurikán si to po Portoriku zamieril do Dominikánskej republike, kde zasiahol pevninu v skorých ranných hodinách. Hurikán zasiahol juhozápadné pobrežie Dominikánskej republiky neďaleko Punta Tocon.

Predpokladaná trasa hurikánu Fiona. Zdroj: NHC
Predpokladaná trasa hurikánu Fiona. Zdroj: NHC

Podľa amerického Národného centra pre hurikány (NHC) vietor fúka rýchlosťou 150 km/h a hurikán aktuálne vyčíňa na tomto karibskom ostrove, kde taktiež prinesie najmä záplavy a zosuvy pôdy. 

Hurikán Fiona je tretím hurikánom v Atlantiku v roku 2022 a predpokladá sa, že sa z neho stane veľký hurikán – búrka kategórie 3. alebo vyššej – približne za 48 hodín východne od Bahám.