Hurikánová sezóna bude tento rok nadpriemerná

11.07.2020 o 07:46 - Veronika Andrejková
  • Článok

Prvé odhady hurikánovej sezóny ešte z jari sa stále viac potvrdzujú. Hurikány v Atlantiku budú tento rok veľmi aktívne.

Hurikánová sezóna bude tento rok nadpriemerná
zdroj: NASA

Odborníci očakávajú aktívnejšiu sezónu ako obvykle. Mala by byť podobná rokom 2010, 2011 a 2017. Podmienky v Atlantickom oceáne vzniku hurikánov prajú.

Vzniknúť by mala 18 - 22 pomenovaných búrok, z ktorých by malo byť 8 - 11 hurikánov. Hlavných hurikánov, teda kategórie 5 ako bol napríklad hurikán Dorian, by malo byť 3 - 5.

El Niňo už postupne slabne a v polovici sezóny by v strednej časti Tichého oceánu mal vzniknúť jav La Niňa. Práve počas tohto javu v rokoch 2010, 2011 a 2017 vznikli najsilnejšie hurikány ako Matthew, Harwey či Irma.

Nad Južnou Amerikou tak prevládal doteraz silný vertikálny strih vetra a stabilný vzduch, tieto podmienky sa však s príchodom La Niňa zmenia a preto sa očakáva vznik hurikánov v okolí Mexického zálivu.

Stúpa aj povrchová teplota vody v Atlantickom oceáne, čo je tiež dôežitým faktorom pri vzniku hurikánov. Už teraz sa teplota oceánu v niektorých oblastiach, špeciálne práve v Mexickom zálive, vyšplhala na nadpriemerné hodnoty.

Hurikánová sezóna v Atlantiku začína 1. júna a končí 30. novembra. Sme ešte len na začiatku, ale je pravdepodobné, že bude veľmi búrlivá.

Najnovšie správy