Hurikánová sezóna končí historicky: Rok 2020 bol až neuveriteľný!

01.12.2020 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Tohtoročná hurikánová sezóna v Atlantiku včerajším dňom oficiálne skončila. Rok 2020 lámal rekordy vo viacerých smeroch, a mimoriadne aktívna sezóna dokonca prekonala predpovede a očakávania odborníkov na začiatku sezóny. 

Hurikánová sezóna končí historicky: Rok 2020 bol až neuveriteľný!
Zdroj: CNN

Rok 2020 bol bláznivý vo viacerých smeroch. Amerika okrem pandémie zažila rekordné požiare, vražedné sršne a má za sebou aj rekordnú hurikánovú sezónu, ktorá sa zapísala do histórie.

Predpovedalo sa, že táto sezóna bude mimoriadne aktívnou sezónou, čo sa do bodky aj naplnilo. Uznávaný tím meteorológov z Colorado State University (CSU) predpovedal začiatkom apríla 16 pomenovaných búrok, z toho 8 hurikánov.
 
Sedem týždňov potom, čo CSU zverejnila svoju pôvodnú predpoveď, nemenej uznávaný tím odborníkov z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) predpovedal 60 %-nú pravdepodobnosť nadnormálnej sezóny, pričom predpovedala 70 %-nú pravdepodobnosť výskytu 13 až 19 pomenovaných búrok, z ktorých by sa 6 až 10 mohlo vyvinúť do hurikánov, vrátane 3 až 6 veľkých hurikánov.
 
Sezóna hurikánov tento rok začala mimoriadne skoro, a to viac ako dva týždne pred oficiálnym začiatkom sezóny hurikánov v Atlantiku tropickou búrkou Arthur. Každá zatiaľ pomenovaná búrka v tejto sezóne, okrem troch (Arthur, Bertha a Dolly), vytvorila rekord pre najskoršiu zaznamenanú búrku.
 
Počas vrcholu sezóny bolo v Atlantiku naraz až 5 tropických cyklónov, a to Paulette, Rene, Sally, Teddy a Vicky, iba druhýkrát v histórii. Jediný iný prípad, keď sa v Atlantiku nachádzalo 5 aktívnych tropických cyklónov, bol v roku 1971.
 
Tento rok dosiahlo 6 búrok štatút veľkého hurikánu. Boli to Laura, Teddy, Delta, Epsilon, Eta a Iota. To nadväzuje na druhý najvyšší počet veľkých hurikánov v jednej sezóne.
 
Najsilnejšou búrkou v sezóne bol hurikán Iota. Bol to druhý veľký hurikán, ktorý sa sformoval v mesiaci november, čo sa v zaznamenanej histórii nikdy nestalo - Eta bol prvý.
 
Rekordných 12 pomenovaných búrok tento rok zasiahlo sedem štátov: Bertha, Cristobal, Fay, Hanna, Isaias, Laura, Marco, Sally, Beta, Delta, Eta a Zeta. Pre takmer celé pobrežie Mexického zálivu a Atlantického oceánu, s výnimkou malej oblasti na Floride, platila tento rok výstraha pred úderom hurikánu alebo tropickej búrky. 
Výstrahy pred hurikánom v pobrežných štátoch pre sezónu 2020. Zdroj: CNN
Výstrahy pred hurikánom v pobrežných štátoch pre sezónu 2020. Zdroj: CNN
 
Zo všetkých oblastí postihnutých tento rok tropickými cyklónmi bola najčastejším cieľom Louisiana. To malo rekordných 5 búrok, ktoré dopadli na pevninu: Cristobal, Laura, Marco, Delta a Zeta.
 
Národné stredisko pre hurikány použilo po druhýkrát v zaznamenanej histórii každé meno na vopred stanovenom zozname mien pre tropické systémy v Atlantiku a muselo siahnuť po gréckej abecede. Pre názvy búrok sa používal rekordný počet písmen gréckej abecedy, a to v počte 9: Alfa, Beta, Gama, Delta, Epsilon, Zeta, Eta, Theta a Iota.
 
Posledná časť sezóny bola pozoruhodne intenzívnou časťou tohtoročnej sezóny hurikánov v Atlantiku. 
 
Najnovšie správy