Hurikánová sezóna v USA zrejme prekoná rekord z roku 2005

06.10.2020 o 15:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Tohtoročná sezóna hurikánov si na svoje konto doposiaľ pripísala 25 tropických búrok vrátane 8 hurikánov a 2 tzv. hlavných, keďže prekonali kategóriu tretieho a viac stupňa. Sezóna tak smeruje k prekonaniu 15 ročného rekordu.

Hurikánová sezóna v USA zrejme prekoná rekord z roku 2005
K americkému pobrežiu smeruje hurikán Delta, Foto: ktla.com

Tohtoročná hurikánová sezóna je na dobrej ceste predbehnúť číslo z roku 2005, kedy sa zaznamenalo 28 tropických búrok. Do konca sezóny ostáva približne 2 mesiace, takže prvenstvo jej zrejme neujde.

Tento rok sa dokonca už aj minuli počiatočné písmená A až Z na pomenovanie hurikánov, takže sa používajú už aj písmená gréckej abecedy. Treba však poznamenať, že tohtoročné búrky sú v Amerike oveľa slabšie ako v spomínanom roku 2005.

Pre pripomenutie, vtedy udreli na americké pobrežie hurikány Katrina alebo Wilma, ktoré spôsobili obrovské škody. Dokonca si vyžiadali aj množstvo obetí na životoch.

Vývoj hurikánu Delta v najbližších dňoch, Foto: nhc.noaa.gov
Vývoj hurikánu Delta v najbližších dňoch, Foto: nhc.noaa.gov

Meteorológov teraz zaujíma situácia nad Karibským morom. Teploty vody sa tam pohybujú okolo +30 °C. Ako prvú tu máme Gammu, z ktorej je teraz post-tropická búrka. Tá v najbližších hodinách dorazí na pobrežie Mexika, kde môže priniesť výdatnejšie zrážky.

Hneď za ňou sa však nachádza hurikán Delta, ktorý sa v priebehu stredy dostane na pobrežie Mexika, pričom v ďalších dňoch sa bude posúvať ďalej smerom na severovýchod. Počas víkendu tak bude úradovať na južnom pobreží USA. Očakáva sa tam silný vietor a intenzívne zrážky.

Najnovšie správy