Hurikánová sezóna začala skôr. Búrka Arthur sa formuje pri Floride

18.05.2020 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Dva týždne pred oficiálnym začiatkom hurikánovej sezóny 2020 sa v Atlantiku formuje prvá tropická búrka, ktorá dostáva meno Arthur. 

Hurikánová sezóna začala skôr. Búrka Arthur sa formuje pri Floride
Foto: AlertaGeo

Oficiálna hurikánová sezóna je od 1. júna do 30. novembra, avšak tento rok začína o dva týždne skôr. 

Prvá tropická búrka tejto sezóny sa formuje v Atlantiku, východne od Floridy. Oficiálna predpoveď Amerického národného hurikánového centra je, že v pondelok večer sa tropická búrka Arthur rozvinie blízko východných častí Severnej Karolíny. Jeho centrum pravdepodobne zostane ďalej na východ a neprekročí pozemné oblasti.

Počas nasledujúcich dní sa očakáva, že Arthur prinesie pomerne veľa zrážok. Vo východnej časti Severnej Karolíny hrozia aj bleskové povodne.

„Očakáva sa, že Arthur sa odvráti od východného pobrežia Spojených štátov v pondelok večer a utorok,“ uviedlo Americké národné hurikánové centrum. Morské vody v tejto oblasti sú dosť nepriaznivé z hľadiska výrazného zintenzívnenia búrky, aj keď teplota morskej vody v tropickom atlantickom regióne je tento rok nadpriemerná.

Tropická búrka Arthur podľa prognóz postupne stratí svoje tropické vlastnosti už v utorok večer, najneskôr v stredu ráno.

Prognóza vývoja tropickej búrky Arthur. Zdroj: Severe Weather Europe
Prognóza vývoja tropickej búrky Arthur. Zdroj: Severe Weather Europe

Meteorológovia predpovedajú, že tohtoročná hurikánová sezóna bude nadpriemerná. Potenciálne by podľa prognóz mohlo ísť o 18 až 22 búrok a 8 až 11 hurikánov a z nich 2 až 5 by sa mohli stať hlavnými hurikánmi. 

Najnovšie správy