Hurikány budú ničivejšie a môže za to klimatická zmena

28.08.2020 o 16:14 - Veronika Andrejková
  • Článok

Podľa najnovších výskumov budú hurikány podobné ako Laura stále častejšie. Môže za to predovšetkým klimatická zmena.

Hurikány budú ničivejšie a môže za to klimatická zmena
foto: David Phillips/AP

Satelitné snímky za posledných 40 rokov ukázali, že sa zvyšuje frekvencia vzniku hurikánov, ktoré dosahujú silu 3. kategórie a silnejších. Hurikány "zosilneli" nielen v Atlantiku, ale na celom svete.

Môžeme tak očakávať viac ničivých hurikánov ako bola zatiaľ tento rok najsilnejšia Laura alebo minuloročný hurikán Dorian? Áno. Hurikány budú ničivejšie, avšak celkovo bude tropických búrok, ktoré vzrastú na silu hurikánu menej. 

Tropické búrky a hurikány (resp. cyklóny a tajfúny) berú energiu na svoj vznik z oceánu a teda z jeho teplého povrchu. Môžeme povedať, že teplé more/oceán poskytuje palivo pre vznik a posilňovanie búrky. 

Už teraz vieme, že teplota morí  a oceánov vzrástla priemerne o +1 °C od predindustriálneho priemeru a globálne otepľovanie bude pokračovať. Neide však len o teplotu vody, zvyšuje sa globálna teplota na celej Zemi. 

V teplom vzduchu "sa udrží" viac vlhkosti a to prináša už teraz extrémnejšie a intenzívnejšie dažde. Tie sme mohli pozorovať aj toto leto u nás. 

Podľa odborníkov však hurikánov nebude viac. Frekvencia vzniku hurikánov by sa mala mierne znížiť, resp. ostať rovnaká, avšak budú oveľa silnejšie, ničivejšie a prinesú oveľa intenzívnejšie lejaky a povodne.

Najnovšie správy