Hurikány strašia zo všetkých strán. V pozore je najmä Karibik, USA, ale aj vzdialená Kanada

22.09.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Atlantická hurikánová sezóna začala menej aktívne než po minulé roky, avšak v týchto dňoch dobieha zameškané. Naraz strašia viaceré hurikány, ktoré ohrozujú Karibik, juh USA, ale aj ďalekú Kanadu. 

Hurikány strašia zo všetkých strán. V pozore je najmä Karibik, USA, ale aj vzdialená Kanada
Hurikán Fiona. zdroj: NOAA

Po tom, čo hurikán Fiona v nedeľu a pondelok pustošil v Karibiku, teraz mieri na vzdialenú Kanadu. Fiona začala devastovať Karibik ešte ako tropická búrka koncom minulého týždňa. V nedeľu dosiahla silu hurikánu a udrela na Portoriko.

Na ostrove spôsobila totálny energetický blackout a celý ostrov sa ocitol bez elektrického prúdu. V Portoriku spadlo aj mimoriadne množstvo zrážok. Vo východnej časti krajiny spadlo za 24 hodín 689 mm. Ide o najvyšší úhrn za 24 hodín v histórii, ak tento údaj potvrdia odborníci. Fiona si vyžiadala aj 4 obete. 

Následne hurikán zasiahol Dominikánsku republiku, kde takisto vietor s intenzívnym dažďom devastoval krajinu. Priniesol extrémne záplavy a mnohé zosuvy pôdy. Fiona následne zosilnela a stala sa prvým veľkým hurikánom v tohtoročnej hurikánovej sezóne.

Silou hurikánu 4. kategórie zasiahla ostrovy Turk a Caicos, ktoré sa však na jej príchod dobre pripravili. Vietor dosahoval rýchlosť až 215 km/h. Vyčíňania Fiony sa teraz boja obyvatelia Bahám, avšak ich by mala Fiona zasiahnuť iba okrajom zo západnej strany.

Kanadu čaká silná víchrica

Fiona však vo svojej sile nepoľavuje a po Bahamách zamieri na sever smerom k pobrežiu Kanady, kde koncom týždňa zasiahne prímorské oblasti ako Nové Škótsko a New Foundland.

Zdroj: NOAA
Trasa hurikánu Fiona. Zdroj: NOAA

Podľa niektorých modelov by tlak v centre cyklónu mohol klesnúť dokonca na 930 hPa, čo by znamenalo najnižšiu hodnotu tlaku vzduchu v tejto časti sveta od začiatku pozorovania. Ak sa prognózy meteorológov naplnia, Kanadu čaká veľmi silný víchrica, ktorá bude páchať rozsiahle škody.

Ďalší hurikán na obzore

Fiona nie je jediným postrachom, pretože tropická búrka Hermine podľa modelov zosilnie na ďalší hurikán a zrejme sa stane aj druhým veľkým hurikánom tejto sezóny. Zasiahnuť môže západnú Kubu, mexický Yucatán a o niečo neskôr aj juh USA.

Zdroj: ECMWF
Zdroj: ECMWF

Presná poloha je zatiaľ ešte neistá, ale všetky prognózy naznačujú vznik veľkého hurikánu. Situáciu budeme sledovať a o všetkom dôležitom včas informovať.