Intenzívne búrky priniesli desiatky milimetrov. Zajtra ich bude viac

09.06.2020 o 19:17 - Ľubomír Franko
  • Článok

V teplom a vlhkom vzduchu sa dnes tvorili početné búrky. Ich hlavným sprievodným javom boli prívalové zrážky. Intenzívne búrky očakávame aj v stredu, malo by ich byť viac ako dnes.

Intenzívne búrky priniesli desiatky milimetrov. Zajtra ich bude viac

V oblasti strednej Európy sa bude naďalej udržiavať nevýrazné pole nižšieho tlaku vzduchu. Od juhu k nám bude zároveň prúdiť teplý a vlhký vzduch, streda tak prinesie početnejšie búrky ako dnes.

Synoptická situácia v stredu, zdroj: ČHMÚ
Synoptická situácia v stredu, zdroj: ČHMÚ

Búrky priniesli počas utorku desiatky milimetrov zrážok, lokálne pri nich napršalo aj viac ako 30 mm za krátky čas, čo viedlo k lokálnym záplavám.

Počas stredy očakávame vyššie hodnoty strihu vetra, ako počas utorku. Znamená to lepšiu dynamiku pre búrky, zároveň budú vyššie aj hodnoty instability CAPE. Najmä na východe, kde bude strih vetra najsilnejší, sa môžu ojedinele vyskytnúť aj supercelárne búrky.

Očakávané hodnoty instability CAPE
Očakávané hodnoty instability CAPE

Búrky budú vznikať už v ranných hodinách, tie by mali doraziť nad územie Slovenska.

Počas dňa sa začnú tvoriť búrky na mnohých miestach na celom území Slovenska. Postupne budú aj intenzívne a ich hlavným sprievodným javom budú prívalové zrážky, v menšej miere aj krupobitie (najmä na východe). 

Búrky budú po vzniknutí prúdiť smerom na sever až severozápad. Ich intenzita bude klesať vo večerných hodinách, kedy začnú postupne od juhu miznúť.

Najnovšie správy