Intenzívne búrky mieria k Slovensku. Prvé už po 17:00

01.07.2019 o 16:26 - P.M.
Článok

Mohutná búrková činnosť aktuálne postupuje územím Moravy a očakáva sa, že nad naše územie dorazí už čoskoro. Prvé intenzívne búrky sa očakávajú po 17:00.

Intenzívne búrky mieria k Slovensku. Prvé už po 17:00

Studený front postupuje ďalej Moravou, kde prináša mimoriadne silné búrky. Český hydrometeorologický ústav vydal pre mnohé oblasti výstrahu 2. stupňa. Búrky, ktoré postupujú Moravou totiž sprevádza silný nárazový vietor s rýchlosťou až okolo 100 km/h. Búrková aktivita postupne narastá. (zábery z družice v 5-minútových intervaloch sledujte TU)

Najsilnejší vietor fúka na čele studeného frontu. Na stanici Přibyslav namerali náraz vetra o sile 100,8 km/h

Silný vietor v Česku vyvracia stromy a láme konáre. Niektoré cesty sú neprejazdné. Stoja aj vlaky. Zastavená je doprava na trati 224 v úseku Pacov - Nová Cerejev, 225 v úseku Třešť - Sedlejov a na trati medzi Havlíčkovým Brodom a Ždírcom nad Doubravou. 

Intenzívna búrka už zasiahla aj Olomouc.

Búrky, ktoré posutpujú Českom prinášajú okrem silného vetra aj intenzívne búrky s krúpami. Najväčšie krúpy, aké zaznamenali dosahovali priemer až 5 cm.

Takéto krúpy padali v Olomouci, foto: Benny Peť
Takéto krúpy padali v Olomouci, foto: Benny Peť

Z oblasti Moravy hlásia rozbité sklá a poškodené kapoty áut. 

Intenzívna búrková činnosť sa v týchto chvíľach presúva do oblasti Brna a búrky vstupujú nad Zlínsky kraj. Očakáva sa, že búrková činnosť by nad naše územie mala doraziť najmä vo večerných hodinách. 

Prvé búrky sa v oblasti severozápadného Slovenska očakávajú už po 17:00.

Fotogalériu krúp, ktoré padali na Morave nájdete TU.