Irán zasiahlo najintenzívnejšie sneženia za posledných 50 rokov

Článok
Miestne úrady informovali, že v mnohých častiach Iránu napadlo najviac snehu za uplynulých 50 až 60 rokov. Sneh napadol aj v Afganistane.
Veľké veci sa dejú v juhozápadnej Ázii. Do tejto oblasti prenikol studený sibírsky vzduch, ktorý sa postaral o mrazy a sneženie. V niektorých lokalitách severného Iránu napadlo až cez 30 cm snehu a podľa miestnych úradov ide o najvýraznejšie sneženie za uplynulých 50 až 60 rokov.

So snehom bojuje aj hlavné mesto Iránu. V Teheráne, ktorý leží zhruba v nadmorskej výške 1200 metrov napadlo okolo 25 cm snehu, čo je veľmi výnimočné. Slabé mrazy a sneženie skomplikovali ľuďom život. Vyše 480 000 domácnosti, čo predstavuje takmer 2 milíony ľudí zostalo v Iráne bez dodávok elektrickej energie a taktiež majú problém s dodávkami tepla.
V niektorých častiach Teheránu je problém aj so zásobovaním pitnou vodou, čo využili ihneď niektorí obchodníci. V oblasti zdraželi balené vody až takmer na 12-násobok zvyčajnej ceny.

Okrem Iránu sneh napadol aj v Afganistane, kde teraz vojaci môžu stavať snehuliakov. V priebehu predchádzajúceho týždňa sa tu teploty pohybovali ešte na úrovni okolo +20°C.
img