JE TO TU: Práve teraz máme na Slovensku prvý tropický deň. Teplota zdolala hranicu +30 °C

12.05.2022 o 14:46 - Peter Minárik

Čakali sme takmer 4 a pol mesiaca a dočkali sme sa. Na Slovensku sme prvýkrát v tomto roku zaznamenali tropický deň. Teplota v prvých lokalitách Slovenska atakuje hranicu +30 °C, pričom teploty dnes pôjdu ešte vyššie.

JE TO TU: Práve teraz máme na Slovensku prvý tropický deň. Teplota zdolala hranicu +30 °C

Do našej oblasti v týchto chvíľach vrcholí príliv veľmi teplého vzduchu, v dôsledku čoho sa teploty šplhajú poriadne vysoko. Dnes máme najteplejší deň tohto roka a v nadchádzajúcich hodinách bude ešte teplejšie.

Teplota v prvej lokalite nášho územia pokorila hranicu +30 °C, pričom v ďalších lokalitách nášho územia majú teploty k prekonaniu tejto hranice pomerne blízko.

Do našej oblasti aktuálne vrcholí od juhozápadu príliv veľmi teplého vzduchu pred studeným frontom, ktorý sa už nachádza nad našou oblasťou a počas dňa môže priniesť na východ búrky. Tie sú však stále neisté. Všetko to totiž bude závisieť od vlhkosti, ktorá práve teraz chýba.

Najteplejšie je na juhu

Aktuálne je veľmi teplo nielen na našom území, ale aj v okolitých krajinách. Hranicu +30 °C pokorili teploty v Nemecku, či v Rakúsku. Vo Viedni napríklad už včera dosiahli teploty hranicu +30 °C. 

Po prvýkrát v tomto roku sme pokorili teplotu +30 °C. Máme tak na Slovensku prvý tropický deň.

Najteplejšie je na juhu. Teplota o 15:00 dosiahla v Hurbanove hodnotu +31,4 °C. Veľmi teplo je však aj v ďalších oblastiach nášho územia. Mužla hlási +31,2 °C a Žihárec +30,3 °C.

Popoludnie horúce, no hrozia búrky

Teploty by mali stúpať na našom území aj v nadchádzajúcich hodinách. Bude tak ešte teplejšie. Na východe však hrozia aj búrky. Tie sú však pomerne otázne.

Nad našou oblasťou sa totiž nachádza studený front, ktorý zvykne prinášať silné búrky, ale dnešný studený front je niečím výnimočný.

Za normálnych okolností by sme sa dnes pripravovali na veľmi silné búrky. Vzduch je prehriaty a dynamika je ukážková, čo praje veľmi silným búrkam. Vždy však musíte mať komplexné podmienky, aby búrka vznikla a dnes chýba jeden faktor a to je vlhkosť. Nie je vlhkosť, nie sú ani búrky a tak studený front aktuálne postupuje ,,na sucho,, Najviac vlhkosti je na východe, kde popoludní môže predsalen vzniknúť nejaká búrka.