Jeden z najsilnejších hurikánov roku 2020 pristál v Strednej Amerike

04.11.2020 o 11:00 - Nikaragua - Veronika Salayová
  • Článok

Sezóna hurikánov sa končí za menej ako štyri týždne, ale to neodradilo hurikán Eta od toho, aby sa stal jedným z najsilnejších tropických cyklónov roku 2020.

Jeden z najsilnejších hurikánov roku 2020 pristál v Strednej Amerike

Hurikán Eta včera popoludní zasiahol pevninu na severovýchode Nikaraguy ako hurikán 4. kategórie. Eta pristála na brehu južne od mesta Puerto Cabezas na karibskom pobreží Nikaraguy a priniesla extrémne silné vlny a vietor a takmer okamžite zaplavila pobrežné oblasti.

Na Nikaraguyu udrela silou vetra až 240 km/h. Po niekoľkých hodinách sa sila hurikánu po pristáti na pevnine zmenšovala, až hurikán vo večerných hodinách dosiahol silu 2. kategórie. 

Predpokladaná tras hurikánu Eta. Zdroj: Accuweather
Predpokladaná tras hurikánu Eta. Zdroj: AccuWeather

Materiálne škody sú v krajine obrovské. Búrka strhla strechy z domov, mnohé stromy a poškodila domy a strhla elektrické vedenia. Zrážky za krátky čas spôsobili záplavy v meste Puerto Cabezas, jednom z najchudobnejších regiónov Nikaraguy. Došlo aj k početným zosuvom pôdy. Z oblasti sú hlásené zatiaľ 3 obete.

Rýchly nárast sily z tropickej búrky na hurikán 4. kategórie za 24 hodín poskytol obyvateľom Strednej Ameriky len veľmi málo času na prípravu pred zásahom takto silnej tropickej búrky. Ide o jednu z najsilnejších tropických búrok tohtoročnej hurikánovej sezóny. 

Aktuálne hurikán dosahuje kategórie 1 s maximálnym pretrvávajúcim vetrom135 km/h. Hurikán sa nachádza asi 115 km juhozápadne od Puerto Cabezas a pohybuje sa na západ rýchlosťou 10 km/h.

Hurikán však ešte v Strednej Amerike nekončí. Zasiahnuť by mal Belize a potom zamieri ku Kube a na Floridu. 

Výskyt takto silného hurikánu v novembri je veľmi nezvyčajný. Ide totiž len o štvrtý hurikán 4. kategórie v období od roku 1976, ktorý sa vyskytol v novembri.

Atlantická hurikánová sezóna sa oficiálne končí 30. novembra, ale meteorológovia z AccuWeather už od leta varujú, že hrozby tropických búrok  môžu pretrvávať až do decembra.

Najnovšie správy