Jediný kontinent bez koronavírusu: Na Antarktíde končia s výskumami

02.11.2020 o 11:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Antarktída je jediný kontinent na Zemi, ktorý ešte nezasiahla pandémia koronavírusu. Vedci sa snažia o to, aby to tak aj naďalej ostalo. 

Jediný kontinent bez koronavírusu: Na Antarktíde končia s výskumami
Foto: The Guardian

Tento kontinent je jediným miestom na Zemi, ktorého sa ochorenie Covid-19 nedotklo. Všetky hlavné výskumné projekty v Antarktíde boli nateraz zastavené.

Všetky krajiny, ktoré majú v Antarktíde svoje výskumné tímy, postupne pozastavujú svoje misie, aby uchránili svojich výskumníkov pred pandémiou.

Britský tím je na ceste do Antarktídy, aby zachránil a udržal dôležité vedecké operácie v Antarktíde a zároveň aby kontinent zachovali bez prítomnosti koronavírusu. Bude to posledná misia pred tým, ako sa na Antarktíde na nejakú dobu zastavia všetky projekty. 

Rozhodnutie obmedziť antarktické operácie je úderom pre mnohé oblasti výskumu, najmä pre oblasť vedy o klíme. Najdramatickejšie zmeny, ktoré spôsobuje globálne otepľovanie, sa dejú práve na póloch.

Zabezpečiť tento kontinent bez koronavírusu je rozhodnutím viacerých výskumných tímov. Podľa odborníkov nejde iba o symbolické zachovanie Antarktídy bez pandémie, ale taktiež o to, aby bolo možné výskumníkov liečiť v prípade prepuknutia choroby. Ak by niekto skutočne v Antarktíde ochorel, bolo by ho len veľmi ťažké liečiť. 

„Dúfame, že sa o rok dokážeme vrátiť tam, kde sme skončili, a vrátiť sa s veľkým počtom vedcov. Potom môžeme pokračovať vo všetkých projektoch, ktoré sme museli odložiť. Je zrejmé, že to nemožno zaručiť, a možno budeme musieť veci odložiť o ďalší rok. Budeme si musieť počkať, čo sa stane,“ uviedla Jane Francis, riaditeľka British Antarctic Survey (BAS).

 

Najnovšie správy