FOTO: Juhom Nemecka sa prehnali silné búrky. Krúpy odhŕňali lopatami

24.05.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Pondelok bol mimoriadne búrlivý na viacerých krajinách západnej Európy. Búrky tentoraz priniesli najmä intenzívne krupobitie. 

FOTO: Juhom Nemecka sa prehnali silné búrky. Krúpy odhŕňali lopatami
Foto: Wetteronline

Začiatok týždňa priniesol veľmi búrlivé počasie do západnej Európy. Vo Francúzsku búrky vyprodukovali až 8-centimetrové krúpy, ktoré poškodili tisícky áut a stovky domov. 

V oblasti úradovali počas pondelka viaceré supercelárne búrkové systémy, ktoré priniesli najmä intenzívne krupobitia a množstvo zrážok, ktoré spôsobili záplavy.

Veľmi nepriaznivé počasie sa vyzúrilo aj na juhu Nemecka, kde supercely priniesli menšie ľadové krúpy než vo Francúzsku, avšak bolo ich také množstvo, že mnohé oblasti ostali po krupobití biele a miestami to pripomínalo zimu.

Miestni obyvatelia museli vyjsť do ulíc s lopatami a hrubú vrstvu ľadových krúp museli odpratávať z ciest a chodníkov. 

Krupobitie aj záplavy

Najväčšie krúpy padali vo východnom východnom Allgäu pri rakúskych hraniciach, kde krúpy dosiahli veľkosť ping-pongovej loptičky. Krupobitie v oblasti spôsobilo veľké škody najmä v poľnohospodárstve.

Okrem intenzívneho krupobitia búrky spôsobili aj bleskové záplavy. Vo Füssene boli zaplavené podzemné parkoviská a pivnice a evakuovať museli aj supermarket. 

Povodne hlásili aj z Schwangau, Hohenschwangau a Waltenhofene, kde po záplavách museli zasahovať pohotovostné služby.  

V neskorších večerných hodinách dorazil búrkový front s lejakmi aj do Mníchova. Namerali tam nárazy vetra až 89 km/h. Nasledujúce dni však silné búrky nehrozia.