Južná Afrika čelí povodniam a búrkam do konca týždňa

10.12.2019 o 18:45 - Južná Afrika - V.S.
  • Článok

Hlavné mesto Pretória v Južnej Afrike je najviac postihnuté povodňami v dôsledku intenzívnych dažďov. V krajine do konca týždňa platia najvyššie výstrahy pred povodňami a búrkami.

Južná Afrika čelí povodniam a búrkam do konca týždňa
Foto: TVN Meteo 24

Južnú Afriku, hlavne v okolí hlavného mesta Pretória, trápia silné dažde, ktoré spôsobujú záplavy. Podľa predpovedí bude celý týždeň prebiehať daždivé a nebezpečné počasie. V mnohých častiach krajiny boli vydané najvyššie povodňové varovania.

Najťažšia situácia je v provincii Gauteng, kde sa nachádza aj hlavné mesto Pretória. V oblasti Mamelodi je situácie tiež veľmi zlá, v dôsledku veľkej vody bolo zničených veľa domov.

V meste Bronkhorstspruit, ktoré sa nachádza východne od hlavného mesta, mali vodné nádrže problém so zadržiavaním vody, výsledkom čoho je, že mnohé cesty sú nepriechodné. 

Pohotovostné služby musia používať lode a vrtuľníky, cestná doprava aktuálne nie je možná.

V pondelok boli vydané výstrahy pred nebezpečnými búrkami v častiach provincie Northern Cape, ktoré sa nachádzajú v západnej časti Južnej Afriky, a aj v provincii Slobodného štátu, ktorá sa nachádza južne od najviac postihnutej časti krajiny.

Miestne úrady apelujú na obyvateľov, aby zostali doma a vyhýbali sa cestám a pri prechode cez rieky boli obzvlášť opatrní. 

Najnovšie správy