K Európe mieri hurikán Ophelia. Môže prepísať históriu

Článok
Nad Atlantikom sa nachádza ďalší hurikán, ktorý dostal meno Ophelia. Tento hurikán je výnimočný. Mieri opäť k Európe.

I keď na našom území sa toho moc nedeje, nakoľko počasie je pod vplyvom rozsiahlej tlakovej výše, ktorá bude počasie na našom území ovplyvňovať niekoľko dní a prinesie babie leto, ktoré začalo dnes a potrvá minimálne týždeň, tak v počasí sa v širšom okolí predsalen niečo zaujímavé deje.

Je ním hurikán Ophelia, ktorý sa sformoval nad Atlantikom a postupuje smerom k Európe. Ako hurikán však nad pevninu Európy určite nedorazí. Čo sa však môže stať je, že dorazí so silou tropického cyklónu a bol by to len druhý jednoznačne potvrdený tropický cyklón v novodobej histórii.

Ophelia mieri k Európe

Ophelia sa včera stala hurikánom. Zosilnela nad teplými vodami Atlantiku. Hurikány sa zvyčajne východne od 30° poludníka západnej dĺžky netvoria, pretože v tejto oblasti sú už vody studené a k svojmu vzniku potrebujú teplotu vody minimálne 26°C. Atlantik, mimochodom podobne ako Stredozemné more je však tento rok veľmi teplý. 

Ophelia sa pohybuje smerom k severovýchodu, pričom v noci zo soboty na nedeľu by mala začať výrazne ovplyvňovať počasie v Portugalsku a v Španielsku a v nedeľňajších večerných hodinách by mohla zasiahnuť Britské ostrovy.

Trasovanie a očakávaný časový postup

 

Ophelia by mala zasiahnuť predovšetkým Pyrenejský polostrov a Britské ostrovy, kde poryvy vetra môžu presiahnuť 100 km/h a pobrežie môžu bičovať veľké vlny. Očakávajú sa niekoľkometrové vlny a silný dážď.

Prepíše Ophelia históriu ?

Ophelia Európu ako hurikán určite nezasiahne, čo sa však môže stať je, že Európu zasiahne ako tropický cyklón. 

Ako sa bude Ophelia presúvať smerom k Európe tak bude degradovať, najskôr na tropický cyklón a postupne sa z nej stane post-tropický cyklón. Výpočty numerických modelov ešte nie sú príliš presné a aktuálne výstupy naznačujú, že Ophelia môže z tropického cyklónu degradovať na nižšiu kategóriu až po zasiahnutí európskej pevniny.

Pravdepodobnosť, že sa tak stane je aktuálne medzi 40-50%.

Pravdepodobnosť v oblastiach, ktoré môže zasiahnuť Ophelia ako tropický cyklón

 

Ak by sa tak stalo a Ophelia by Európu zasiahla ako tropický cyklón, tak by sa zapísala do histórie ako jednoznačne druhý tropický cyklón, ktorý zasiahol Európu v novodobej histórii.

Doteraz totiž Európu zasiahol len jeden tropický cyklón. Bol ním Vince, ktorý zasiahol Pyrenejský polostrov v roku 2005.

 

Sporný je tropický cyklón Debbie z roku 1961. V meteorologických kruhoch totiž stále panujú nezhody, či sila, ktorou zasiahol Debbie Britské ostrovy bola ešte na úrovni tropického cyklónu alebo už post-tropického cyklónu.

img