K Európe sa blíži tropická búrka Theta. Zasiahne Kanárske ostrovy

13.11.2020 o 18:21 - Peter Minárik
  • Článok

Tohtoročná hurikánová sezóna nad Atlantikom je mimoriadne divoká. Nad oblasťou Atlantiku sa sformovalo už 29. tropických búrok, pričom tá posledná aktuálne postupuje smerom k Európe.

K Európe sa blíži tropická búrka Theta. Zasiahne Kanárske ostrovy
zdroj: windy.com

V priebehu týždňa sa v oblasti Atlantického oceánu sformovala tropická búrka Theta. Ide už o 29. tropickú búrku v histórii, čo sa ešte nikdy predtým nestalo. Táto tropická búrka sa v priebehu tohto týždňa pomaly pohybovala Atlantikom smerom k východu a zatiaľ nepredstavovala nebezpečenstvo. To sa však teraz zmení.

Tropická búrka sa pohybuje smerom ku Kanárskym ostrovom a k súostroviu Madeira, kde by mala doraziť v priebehu zajtrajšieho dňa.

očakávaný postup tropickej búrky
očakávaný postup tropickej búrky

Predpovede naznačujú, že k obývaným ostrovom by tropická búrka mala doraziť v sobotu dopoludnia a postupne by mala začať slabnúť.

ďalšie trasovanie tropickej búrky
ďalšie trasovanie tropickej búrky

Táto tropická búrka by mala priniesť silný nárazový vietor s rýchlosťou až okolo 100 km/h a dážď spolu s búrkami. Vietor by na pobreží mohol vytvárať 4-5 metrové vlny.

Následne by mala tropická búrka slabnúť a odkloní sa smerom k severu, pričom by teda pobrežie Európy zasiahnuť priamo nemala.

Najnovšie správy