K Mesiacu sa opäť neletelo. Ďalší pokus o štart zrejme nastane až o pár týždňov

04.09.2022 o 11:31 - Dominik Cenkner

Odborníci i laickí fanúšikovia astronómie už niekoľko dní s napätím sledujú osud rakety SLS. Tá už pred pár dňami mala vyštartovať na svoju cestu k Mesiacu. Nestalo sa tak ani na druhý pokus.

K Mesiacu sa opäť neletelo. Ďalší pokus o štart zrejme nastane až o pár týždňov
Raketa SLS s modulom Orion, zdroj: twitter.com/@NASA

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v sobotu už druhýkrát v tomto týždni zrušil plánovaný štart rakety Space Launch System (SLS) s modulom Orion k Mesiacu. Opäť sa tak stalo pre technické problémy.

Vesmírna agentúra to oznámila na svojom účte na Twitteri. Okno pre štart rakety sa malo otvoriť o 20:17 SELČ. Trvať malo dve hodiny.

NASA najprv informovala, že rieši problém s únikom paliva počas tankovania. „Pri pokuse dostať palivo do rakety bol zistený únik,“ uviedla.

„Predchádzajúce pokusy o nápravu boli neúspešné," spresnila v príspevku na sociálnej sieti. Neskôr dodala, že problém sa nepodarilo vyriešiť a že štart bol odložený.

Obe pokusy zmarili technické problémy

Pri prvom pokuse v pondelok 29. augusta NASA zrušila štart po tom, ako odborníci zistili problém s jedným zo štyroch raketových motorov SLS. Ten sa nechladil na požadovanú teplotu mínus 250 stupňov Celzia.

Namiesto toho bol o päť stupňov Celzia teplejší. Aby sa predyšlo rovnakej chybe, NASA pripravovala na sobotňajší štart zmenený proces dopĺňania paliva.

Čo je cieľom misie?

Počas tejto testovacej misie, Artemis I, má Orion bez posádky obkrúžiť prirodzenú družicu Zeme a vrátiť sa na Zem. V prípade úspechu budú v budúcnosti nasledovať pilotované lety na Mesiac.

Podľa súčasného plánu má modul Orion s posádkou obletieť Mesiac v roku 2024. O rok na to by pri misii Artemis III mali na Mesiac po vyše polstoročí vystúpiť dvaja ľudia.

Kedy sa opäť odštartuje?

Zatiaľ nie je jasné, kedy NASA naplánuje ďalší pokus o štart rakety SLS. Pôvodne sa uvádzalo, že by to mohlo byť už v pondelok.

Podľa šéfa NASA, Billa Nelsona, by vyriešenie sobotňajšieho technického problému mohlo oddialiť štart rakety až do októbra.