K pobrežiu Francúzska sa blíži obrovská ropná škvrna

14.03.2019 o 15:14 - P.M.
Článok

Francúzske Ministerstvo životného prostredia vydalo varovanie, že o 3 dni môže k pobrežiu Francúzska doraziť obrovská ropná škvrna, ktorá zvýrazní ekologickú katastrofu.

K pobrežiu Francúzska sa blíži obrovská ropná škvrna

Ešte v utorok došlo zhruba 300 km od pobrežia Bretónska k potopeniu talianskej obchodnej lode Grande America. Táto loď prevážala zhruba 2200 ton surovej nafty a 365 kontajnerov, pričom 45 z nich obsahovalo nebezpečné toxické látky.

Väčšina z nich sa už nachádza v Atlantickom oceáne a tieto látky teraz mieria k pobrežiu Francúzska. Francúzske úrady tak už vyslali tímy expertov na pobrežie, aby monitorovali situáciu. 

Francúzi skúšajú väčšinu toxických látok odčerpať ešte z oceána pred tým ako dorazia k pobrežiu, no na východe Atlantiku panuje veľmi veterné počasie a tak by to malo byť aj počas víkendu. Toxická škvrna, tak zrejme prekoná aj plávajúce zátarasy. K pobrežiu Francúzska by sa mala dostať v nedeľu večer, prípadne v pondelok ráno.

Nákladná loď sa plavila z Hamburgu do marockej Casablanky, keď na nej v nedeľu večer vypukol požiar, ktorý postupne zachvátil celé plavidlo. Záchranári posádku evakuovali, no v utorok sa plavidlo potopilo a do oceánu začali unikať toxické látky.

Najnovšie správy