K silnému vetru sa pridajú búrky. Tie dorazia na Slovensko večer

23.05.2020 o 11:36 - Peter Minárik
  • Článok

Večer nás čaká na západe územia veľmi nepriaznivé počasie. Slovensko zasiahne silný vietor a na čele frontu by sa mali vyskytovať aj búrky, ktoré zasiahnu najmä západ.

K silnému vetru sa pridajú búrky. Tie dorazia na Slovensko večer

V týchto chvíľach na našom území panuje relatívne pokojné aj keď pestré počasie. Na celom území je oblačno, no na západe je zamračené a prší. Vývoj je zatiaľ pokojný a nič nenaznačuje, že nás čaká niečo výrazné. Večer však príde zmena a počasie bude poriadne divoké.

Cez strednú Európu totiž začal postupovať studený front. Ten sa zatiaľ prejavuje slabo a to predovšetkým na severe Švajčiarska a na juhu Nemecka, kde sa začínajú tvoriť prvé búrky. V nadchádzajúcich hodinách však bude počasie ,,divokejšie,,

Už popoludní sa začnú na čele frontu v oblasti južného Nemecka vytvárať pomerne silné búrky. Tie následne zasiahnu juh Česka a Rakúska. Búrky môžu priniesť krúpy a silný nárazový vietor. Pred búrkami varuje aj služba Estofex, ktorá vydala 2. výstražný stupeň. Pred búrkami však varujú aj rakúski, či českí meteorológovia.

Búrky sa budú tvoriť na čele frontu. Okrem južného Nemecka a Česka sa budú popoludní a podvečer hnať búrky aj severným, či východným Rakúskom, odkiaľ sa búrky zrejme dostanú aj na naše územie.

Na našom území sa búrky očakávajú predovšetkým na krajnom západe. Búrky však nie sú dnešným hlavným nebezpečným javom. Vyskytnúť sa môžu, ale budú slabnúť, no čo nebude slabnúť je vietor, ktorý by mal byť na našom území mimoriadne silný.

Neskoro večer a v noci sa postupne na čele studeného frontu, ktorý bude nad Slovensko postupovať od západu rozfúka veľmi silný vietor, ktorý môže v nárazoch prekračovať rýchlosť až 25 m/s. 

Najsilnejší vietor sa očakáva v krajných západných a v juhozápadných okresoch, kde vietor môže spôsobiť aj materiálne škody. Výstrahu pre jednotlivé okresy Slovenska nájdete TU.

Najnovšie správy