K slnečnej sústave mieri najväčšia kométa, akú kedy astronómovia pozorovali

04.10.2021 o 18:30 - Veronika Salayová

Smerom k našej slnečnej sústave letí zrejme najväčšia kométa, akú kedy astronómovia pozorovali teleskopmi po celom svete. Odhaduje sa, že kométa v priemere dosahuje dĺžku až 150 km.  

K slnečnej sústave mieri najväčšia kométa, akú kedy astronómovia pozorovali
Zdroj: NSF/Meteoweb

Bernardelli-Bernsteinova kométa, pravdepodobne najväčšia, aká bola kedy zaznamenaná modernými teleskopmi, podľa astronómov smeruje do našej slnečnej sústavy.

Túto kométu s odhadovaným priemerom okolo 150 km objavili astronómovia ešte 20. októbra v roku 2014, avšak vtedy ju považovali za trpasličiu planétu. Trvalo takmer 7 rokov, kým vedci identifikovali tento zvláštny bod svetla ako obrovskú kométu. 

Najbližšie sa priblíži o 10 rokov

Kométa mieri k našej slnečnej sústave, ale zatiaľ nie je tak blízko, aby sme ju mohli pozorovať. Na tento astronomický zážitok si budeme musieť ešte počkať niekoľko rokov.

Jeho najbližší prístup v rámci našej slnečnej sústavy nastane o 10 rokov, teda v roku 2031, keď sa dotkne dráhy Saturnu. Pozorovať ju bude možné 21. januára 2031, avšak bude viditeľná len teleskopom, voľným okom nie. 

Kométa bude letieť v bezpečnej vzdialenosti približne 1,6 miliardy kilometrov, čiže našu Zem nijakým spôsobom neohrozí.

Kométa je oproti iným kométam mimoriadne veľká

Bernardelli-Bernsteinova kométa je zaujímavá najmä svojou veľkosťou. Priemer komét dosahuje zvyčajne okolo 6 km, pričom najväčšia kométa, aká bola kedy objavená, mala priemer asi 60 km. 

Zdroj: Meteoweb
Zdroj: NFS/Meteoweb

To znamená, že nedávno objavená Bernardelli-Bernsteinova kométa je takmer trikrát väčšia ako doterajšia najväčšia objavená Hale-Boppova kométa.

Kométa dostala pomenovanie podľa Pedra Bernardinelliho, postdoktorandského výskumníka na Washingtonskej univerzite, ktorý objavil kométu počas posledných týždňov doktorátu na Pensylvánskej univerzite pod záštitou profesora Bernsteina.