K Texasu sa blíži prvý hurikán tejto sezóny. Ľudí vyzvali k evakuácii

25.07.2020 o 21:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

K pobrežiu amerického Texasu sa blíži pôvodom tropická búrka Hana, ktorú počas dnešného dňa prekvalifikovali na hurikán prvej kategórie. Ohrození sú obyvatelia niekoľkých miest a obcí južne od prístavu Corpus Christi.

K Texasu sa blíži prvý hurikán tejto sezóny. Ľudí vyzvali k evakuácii
Hurikán Hana, Foto: wunderground.com

Práve ľuďom žijúcim v tejto oblasti odporučili miestne úrady, aby opustili svoje domovy. Hana so sebou môže priniesť prívalové zrážky a pobrežné záplavy. Vyskytovať sa môžu aj tornáda. Varovalo pred nimi už aj Národné stredisko pre hurikány (NHC).

Podľa údajov, ktoré meteorológovia získali dnes po 20. hodine nášho času, dosahuje hurikán rýchlosť vetra už 130 km/h. Pohybuje sa smerom na západ rýchlosťou 15 kilometrov za hodinu.

Najhoršia situácia bude zrejme medzi mestom Port Mansfield a zálivom Mesquite Bay, kde by mohla hladina mora stúpnuť až o 1,5 metra. Okrem toho sa očakávajú aj prívalové zrážky s celkovým úhrnom až 300 mm.

Okrem Hany vyčíňa v blízkosti Havaja aj hurikán Douglas, ktorý dosahuje rýchlosť vetra okolo 160 km/h. K ostrovom by sa mal dostať počas dnešnej noci.

Podľa predpovede NHC by tohtoročná hurikánová sezóna mala byť viac aktívna ako po minulé roky. Na vine sú podľa expertov predovšetkým vysoké teploty.

Najnovšie správy