KALAMITA: Pre sneženie kolabuje doprava, obce sú bez elektriny. Snežiť ešte bude

25.01.2021 o 14:26 - Peter Minárik
  • Článok

V oblasti východného Slovenska sa stále zhoršuje situácia. Intenzívne sneženie na východe neustáva a snežiť by malo aj nasledujúce hodiny. Situácia je už teraz na viacerých miestach kritická.

KALAMITA: Pre sneženie kolabuje doprava, obce sú bez elektriny. Snežiť ešte bude

Predpovede sa naplnili. Jadranka, ktorá začala ovplyvňovať počas noci počasie na našom území prináša doteraz najvážnejšie snehové problémy, aké sa počas tejto zimy na našom území vyskytli.

Jadranská tlaková níž sa začala nad naše územie nasúvať v nočných hodinách, pričom spočiatku sa jednalo o výdatný dážď. V skorých ranných hodinách však začal od severozápadu do našej oblasti prenikať studený vzduch a vďaka tomu začala hranica sneženia na našom území výrazne klesať a to aj do nížin. V ranných hodinách už snežilo na viacerých miestach s výnimkou okresu Trebišov a juhu Michaloviec, kde sa dážď na sneh zmenil až v priebehu ranných hodín.

Sneženie na východe je mimoriadne intenzívne. Jeho intenzita prechodne dosiahla až 4 cm za jednu hodinu. Podľa aktuálnych dát spadlo najviac snehu v okresoch Vranov nad Topľou, Medzilaborce a v oblasti pohoria Vihorlat, kde sa nachádza už aj okolo 30 cm snehu. Podľa dát SHMÚ je na staniciach Švedlár, či Štós už 25 cm snehu. 

Kolabuje doprava. Obce sú bez elektriny

Pre výdatné sneženie kolabuje doprava na viacerých miestach. Cestári vyhlásili kalamitnú situáciu v Košickom a v Prešovskom kraji. V teréne sú všetky vozidlá, ale pre neutíchajúce sneženie je prakticky nemožné cesty udržiavať v dobrom stave. Problémom je aj to, že sneh, ktorý padá je ťažký a pod jeho ťarchou sa lámu konáre a padajú stromy. Polícia informovala, že aktuálne sú problémy najmä na týchto úsekoch Prešovského kraja:

➡️I/79 Sačurov – Sečovská Polianka – cesta neprejazdná v oboch smeroch (skrížené vozidlá), premávka je riadená
➡️I/18 Hrabovec – Strážske - ťažko prejazdná cesta v oboch smeroch (padajúce stromy, skrížené kamióny)
➡️I/15 Sedliská – Benkovce - ťažko prejazdná cesta v oboch smeroch (padajúce stromy, skrížené kamióny)
➡️III/5573 Slovenská Kajňa – Detrík –Matiaška - ťažko prejazdná cesta v oboch smeroch (padajúce stromy)
➡️II/576 Banské - neprejazdná cesta v oboch smeroch (skrížené vozidlá)
➡️II/576 Vechec - cesta prejazdná s obmedzením (motorové vozidlo v priekope)
➡️II/558 Sedliská – Tovarné – Humenné - cesta prejazdná s obmedzením (motorové vozidlá v priekope)
➡️I/18 Vranov nad Topľou – Tesco – cesta prejazdná v jednom smere (skrížené kamióny)
➡️III/3621 Sačurov - cesta neprejazdná v oboch smeroch pre spadnuté elektrické vedenie

Problémy sú aj v Košickom kraji. Horský priechod Dargov blokujú popadané stromy. Pre popadané stromy je uzatvorená aj Čermeľská cesta v Košiciach, či Dobšinský kopec.

Kolabuje aj železničná doprava. Prerušená je doprava v úseku Krompachy - Margecany, v úseku Prakovce - Gelnica, v úseku Nižný Hrabovec - Strážske, v úseku Kysak - Malá Lodina, v úseku Drienovská Nová Ves - Ličartovce a v úseku Strážske - Nižný Hrabovec. Na železničné trate popadali stromy, ktoré strhli trakčné vedenie, prípadne blokujú dopravu.

Sneženie komplikuje dopravu na mnohých železničných tratiach, foto: čitatelia iMeteo.sk
Sneženie komplikuje dopravu na mnohých železničných tratiach, foto: čitatelia iMeteo.sk

Kalamitnú situáciu vyhlásili aj energetici, ktorí zasahujú na viacerých miestach. Východoslovenská distribučná hlási problémy a obce bez dodávok elektriny v okolí Košíc, Trebišova, Humenného, Prešova, či Svidníka. Bez dodávok elektrickej energie je vplyvom strhnutých vedení niekoľko tisíc domácností. 

mapa aktuálnych výpadkov v dodávkach elektrickej energie, zdroj: vypadokelektriny.sk
mapa aktuálnych výpadkov v dodávkach elektrickej energie, zdroj: vypadokelektriny.sk

Aj hasiči hlásia množstvo problémov. V súvislosti so silným snežením, ktoré v pondelok zasiahlo najmä východné Slovensko, mali hasiči v Prešovskom a Košickom kraji od 6.00 h celkovo 53 výjazdov. "Situácia je najvážnejšia v Košickom kraji, kde boli vyslaní k 31 udalostiam. V Prešovskom kraji bola ich pomoc potrebná doposiaľ 22-krát. Hasiči odstraňovali najmä popadané stromy z vozidiel, striech a cestných komunikácií a v niekoľkých prípadoch pomáhali vodičom zapadnutých vozidiel," uviedla Križanová. Pri udalostiach zasahovalo doposiaľ viac ako 75 príslušníkov HaZZ.

Sneženie bude pokračovať

Dobrou správou je to, že to najhoršie má už východ za sebou. Snežiť by však na východe malo aj v nasledujúcich hodinách. Najdlhšie by malo snežiť na severe a východe východného Slovenska, kde zrážky ustanú až okolo dnešnej polnoci.

V nadchádzajúcich hodinách síce intenzita sneženia poklesne, no do večera môže napadnúť ešte do 5 cm nového snehu. V oblasti severu a východu východného Slovenska 5 až 10 cm a v oblasti Vihorlatu by mohlo napadnúť až okolo 15 cm nového snehu. Ako vyzerá situácia na východe si môžete pozrieť v aktuálnej galérii pod článkom.

Najnovšie správy