Kalamita storočia sužuje Španielsko. Snehová búrka má už 4 obete

09.01.2021 o 16:45 - Peter Minárik
  • Článok

Španielsko sužuje najhoršia vlna zimného počasia od roku 1971. Desiatky centimetrov snehu spolu s mrazmi spôsobujú v mestách chaos a nepriaznivé počasie tak skoro neskončí.

Kalamita storočia sužuje Španielsko. Snehová búrka má už 4 obete

Historická zima, tak opisujú španielski meteorológovia aktuálnu situáciu v centrálnom Španielsku. Mestá a obce bojujú s najhoršou snehovou kalamitou od roku 1971.

Nepriaznivé počasie tu prináša tlaková níž Filomena, ktorá sa nachádza nad západným Stredomorím. Do oblasti Pyrenejského polostrova tak pumpuje chladnejší a súčasne aj vlhší vzduch.

V španielskom hlavnom meste Madrid museli pre nepriaznivú situáciu vyhlásiť kalamitný stav. Uzavretá je verejná doprava, letisko a cesty sú paralyzované. Cestári totiž na takúto situáciu nie sú zvyknutí a ľudí úrady vyzvali, aby radšej zostali doma.

Hlavné letisko v Madride zastavilo svoju prevádzku už v piatok vo večerných hodinách, kedy pre husté sneženie nestíhali odpratávať pristávacie a odletové haly. 

Zrušené sú taktiež všetky vlakové spoje z Madridu i do Madridu, informoval národný železničný dopravca Renfe.

Najhoršia situácia je v Madride, Tolede, Guadalajare, Cuence, Albacete, Catellone, Valencii, Zaragoze a Tarragone. V týchto oblastiach je neprejazdných viac ako 450 ciest.

Nepriaznivé počasie v Španielsku si vyžiadalo aj obete na životoch. Jedna žena zahynula, keď následkom hustého sneženia uviazla vo svojom aute neďaleko rieky, ktorá sa potom vyliala z koryta. Druhou obeťou je bezdomovec, ktorý zamrzol v meste Calatayud na východe Španielska. Španielske média informujú o ďalších dvoch obetiach.

V Španielsku sa naposledy takéto výdatné sneženie vyskytlo v roku 1971 a meteorológovia už teraz uviedli, že tohtoročné sneženie prekoná aj rekordný rok 1971.

Sneženie v Španielsku však ešte neutícha. Tlaková níž sa len pomaly vypĺňa a mala by počasie v Španielsku ovplyvňovať až do nedele. Napadnúť môže ešte 10 až 20 cm snehu.

Najnovšie správy