Kanadskú provinciu v najbližších hodinách zasiahne hurikán Fiona. Očakávajú sa veľké škody

23.09.2022 o 19:01 - Dominik Cenkner

Kým v auguste meteorológovia nepomenovali v Atlantiku ani jednu tropickú búrku, v septembri sa na nudu sťažovať nemôžu. Aktuálne východné pobrežie amerického svetadiela ohrozuje hurikán Fiona.

Kanadskú provinciu v najbližších hodinách zasiahne hurikán Fiona. Očakávajú sa veľké škody
Hurikán Fiona, zdroj: zoom.earth

Všetko to začalo ešte 12. septembra tohto roka. Prv než sa „zrodil“ hurikán Fiona, bola z neho len slabá búrka v centrálnej časti Atlantiku, ktorá sa začala presúvať na východ. V angličtine sa to označuje ako „tropical disturbance“, teda akési tropické narušenie, pri ktorom vietor dosahuje v nárazoch okolo 50 km/h.

Len 2 dni však stačili na to, aby sa z toho útvaru stala regulérna tropická búrka, s nárazmi vetra už okolo 75 km/h. Táto tropická búrka mierila ďalej smerom na východ, pričom zasiahla Karibik. Veľké škody spôsobila v Portoriku, kde ostali bez prúdu takmer všetky domácnosti.

To už ale išlo o hurikán 1. stupňa. Hurikán sa začal stáčať viac na sever až severovýchod, k Bermudám.

Stále viac a viac naberal na sile, až sa z neho stal hurikán 4. stupňa. V priebehu dnešného dňa o stupeň zoslabol, ale stále ma namierené priamo na jednu z kanadských provincií.

Na Kanadu udrie hurikán 3. stupňa

K pobrežiu Nového Škótska, jednej z kanadských provincií, by hurikán Fiona mal doraziť v sobotu ráno nášho času. Tamojší obyvatelia sa preto pripravujú na nebezpečné vyčíňanie počasia.

Hurikán by mal byť sprevádzaný silným vetrom, až okolo 200 km/h, búrkami, a prívalovými zrážkami. Pre takmer celú Atlantickú Kanadu, ako sa územie označuje, sú vydané výstrahy.

Fiona medzičasom pocítila prvé účinky západného prúdenia v stredných šírkach, pričom oko sa v posledných hodinách stalo menej zreteľným a centrálna konvekcia sa stala viac roztrúsenou.

Okrem toho satelitné snímky ukazujú studený front, ktorý sa k cyklónu približuje od západu. Tieto zmeny však zatiaľ nespôsobili výrazné zmeny v sile hurikánu.

Budú sa prepisovať rekordy?

Fiona by okrem početných škôd mohla priniesť aj prepisovanie rekordov. Tie by sa mali týkať nízkeho tlaku vzduchu.

Očakávaný tlak vzduchu na úrovni mora v sobotu o 09:00 h nášho času, zdroj: kachelmannwetter.com
Očakávaný tlak vzduchu na úrovni mora v sobotu o 09:00 h nášho času, zdroj: kachelmannwetter.com

Doposiaľ platí pre Kanadu rekord niečo cez 940 hPa. Očakáva sa však, že hurikán Fiona by mal priniesť ešte nižší tlak, a to na úrovni 922 hPa.